reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Liczba wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce

Liczba wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce

Spada liczba wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce. W porównaniu do pierwszego półrocza 2014 r., w pierwszym półroczu 2015 r. ich liczba zmniejszyła się o 11 %.

W pierwszym półroczu br. liczba wypadków na przejazdach kolejowych spadła o 11 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2014 r. - powiedział PAP wiceprezes zarządu PKP PLK Andrzej Pawłowski. Spółka w piątek rozpocznie kolejną kampanię o bezpieczeństwie na przejazdach.

Na przejazdach lub przejściach kolejowo-drogowych od początku 2015 r. doszło do 90 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych, w których 19 osób było ciężko rannych a 28 zginęło. To spadek w porównaniu do 2014 r, kiedy to w całym roku doszło do 201 wypadków i kolizji.

Zobacz też: Zasady bezpiecznego wyprzedzania na drodze

"Zakładamy, że jest to efekt największych od lat modernizacji linii kolejowych, zwiększania poziomu bezpieczeństwa na przejazdach i budowy bezkolizyjnych skrzyżowań toru i drogi. Istotna jest także prowadzona przez PKP PLK od 2005 roku kampania społeczna +Bezpieczny przejazd+, przypominająca o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych" - ocenił Pawłowski.

Podkreślił jednak, że pomimo ciągłej edukacji kierowców, zbyt wielu z nich ignoruje zasady ruchu drogowego, co powoduje wypadki i niepotrzebne tragedie. "Pamiętajmy, że pociąg pasażerski, który waży od 300 do 400 ton, w zależności od prędkości hamuje od 500 metrów do 1300 metrów. Maszynista w sytuacji nagłego wjazdu samochodu na tory może jedynie gwałtownie hamować" - powiedział Pawłowski.

Dlatego PKP PLK w piątek rusza z kolejną społeczną kampanią informującą o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. "Chcemy uświadomić kierowcom, jak ryzykowne jest ignorowanie zasad bezpieczeństwa. Będziemy na przejazdach kolejowych wręczać ulotki, przestrzegające przed niewłaściwym zachowaniem, informujące jak kierowca powinien się zachować żeby bezpiecznie przekroczyć skrzyżowanie drogi z torem" - powiedział Pawłowski.

Zobacz też: Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień

Dodał, że akcja odbędzie się na kilkudziesięciu skrzyżowaniach we wszystkich województwach. "Chcemy dotrzeć do jak największej liczby kierowców z informacją, że przestrzeganie zasad pozwala uniknąć tragedii" - podkreślił.

Na rozdawanych ulotkach z jednej strony znajduje się zdjęcie zniszczonego samochodu po zderzeniu z pociągiem. Na drugiej stronie znajdują się informacje o tym, że na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma zawsze pierwszeństwo i przed jego przekroczeniem należy się zatrzymać, sprawdzić czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. Na ulotce podkreślono także, że 98 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powodują kierowcy, którzy ignorują przepisy o ruchu drogowym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Okazuje się, że temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych nie jest niszowy. Każdego roku gnie w wypadkach na przejazdach kolejowych średnio 38 osób. Prawie zawsze z winy kierowców. Fot. Yanosik
Okazuje się, że temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych nie jest niszowy. Każdego roku gnie w wypadkach na przejazdach kolejowych średnio 38 osób. Prawie zawsze z winy kierowców. Fot. Yanosik

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama