reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Bezpieczna podróż na wakacje: wskazówki i rady

Bezpieczna podróż na wakacje: wskazówki i rady

Początek wakacji to czas wzmożonego ruchu na drogach. O czym należy pamiętać za kierownicą auta, aby bezpiecznie dojechać do upragnionego celu podróży?

Typowe błędy kierowców na drodze

Rozpoczął się sezon urlopowy, co oznacza, że Polacy będą pokonywać często setki kilometrów w swoich autach, aby dotrzeć na upragniony wypoczynek. Podczas długich podróży, zwłaszcza w okresie letnim łatwo o zmęczenie, zdenerwowanie i brak skupienia. Do tego dochodzi pokusa szybszego dotarcia do celu, co skutkuje przekraczaniem dopuszczalnej prędkości. Jak bezpiecznie dojechać na wyczekiwany urlop radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Ludzi zabija na drodze prędkość

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza że przekraczając dopuszczalną prędkość ryzykujemy zdrowie zarówno swoje, jak i pasażerów oraz wszystkich uczestników ruchu. Pamiętajmy, że grozi nam nie tylko wypadek, ale także wysoki mandat. Niestety policyjne statystyki pokazują, że wakacyjne miesiące są najgorsze pod względem liczby wypadków ze wszystkich miesięcy w roku. Tym bardziej myślmy o tym, aby jadąc na wypoczynek ograniczyć prędkość i zachować ostrożność. Pamiętajmy, że za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h możemy zapłacić mandat w wysokości ponad 1000 złotych i stracić prawo jazdy na 3 miesiące – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zmęczony kierowca to zły kierowca

Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Konieczne są postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Podczas długiej podróży w aucie powinno jechać przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.

Rozmowa przez telefon w czasie jazdy autem

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest bardzo niebezpieczne i potrafi zupełnie rozproszyć uwagę kierowcy. Dlatego należy unikać sięgania po telefon podczas jazdy oraz do minimum ograniczać czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy. W takich sytuacjach poprośmy o pomoc pasażerów. Ci jednak także powinni zachowywać się odpowiednio i nie powinni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywanie widoków.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podróż samochodem na wakacje Fot. Fotolia
Podróż samochodem na wakacje Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama