REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie jeździć w deszczu?

Opady deszczu i ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy Fot. Fotolia
Opady deszczu i ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opady deszczu są szczególnie niebezpieczne dla kierowców, bowiem zalegająca na drodze woda, obniża tarcie pomiędzy oponą a nawierzchnią obniżając tym samym siłę hamowania auta oraz jego stabilność. Na co zwrócić powinien mniej doświadczony kierowca, aby bezpiecznie dojechać do celu?

Jak bezpiecznie jeździć w trakcie opadów deszczu - wskazówki

Jazda podczas deszczu zawsze jest ryzykowna. Mieszanka wody, kurzu i tłuszczu na drodze tworzy niebezpieczną, śliską powierzchnię. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała 5 porad, dzięki którym kierowcy mogą zwiększyć bezpieczeństwo jazdy podczas opadów.

REKLAMA

Jak pokazują statystyki, w trakcie deszczu zdarza się więcej wypadków. Warto więc dostosować jazdę do ograniczonej widoczności i śliskiej drogi.

1. Zmniejsz prędkość i zwiększ odległość między pojazdami

Zaleca się, by dystans między pojazdami był dwukrotnie większy niż w trakcie dobrych warunków pogodowych. Daje nam to dłuższą drogę hamowania w razie nieprzewidzianych wypadków. Nawet samochód ze wspomaganiem w takich warunkach zachowuje się inaczej, niż na suchej drodze.

2. Unikaj gwałtownych ruchów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zachowuj się jak kierowca rajdowy – bezpieczna jazda jest znacznie bardziej efektywna. Dodatkowo, pomyśl o innych kierowcach i staraj się zmniejszać ryzyko kolizji.

3. Nie wjeżdżaj na linie

Mimo że farba używana do malowania pasów na jezdni jest mniej śliska niż kiedyś, w trakcie deszczu staraj się unikać zjeżdżania na przykład na linie przy poboczu.  Szczególnie uważaj też przy przejściach dla pieszych, ponieważ pasy pokryte wodą wymieszaną z kurzem są bardzo śliskie.

4. Miej zawsze włączone światła

Światła są obowiązkowe bez względu na porę dnia i pogodę, ale upewnij się, że w trakcie deszczu są one włączone. Jeśli deszcz jest bardzo intensywny włącz światła przeciwmgielne. Uważaj na autobusy i samochody ciężarowe – gdy nawierzchnia jest mokra tworzą one wokół siebie „chmury wody”.

5. Uważaj na kałuże

REKLAMA

Wjeżdżając w dużą kałużę z impetem narażasz się na poślizg. Zawsze, kiedy widzisz przed sobą taką kałużę nie hamuj gwałtownie. Zmniejsz prędkość i mocno trzymaj kierownicę. Nie manewruj samochodem aż poczujesz, że samochód odzyskał kontakt z nawierzchnią.

Stosując się do tych prostych rad zwiększysz na drodze bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też pozostałych kierowców. Monitoruj też na bieżąco stan swojego samochodu – ciśnienie w oponach, hamulce, światła i wycieraczki. Będąc w serwisie pamiętaj o skontrolowaniu tych elementów, ponieważ w deszczową pogodę to głównie one odpowiadają za stabilne prowadzenie, widoczność oraz przyczepność.  

Źródło: materiały prasowe FeuVert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA