REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie prowadzić samochód na drodze?

REKLAMA

Prawidłowa technika jazdy, uwzględniająca prędkość pojazdu, dużą dozę cierpliwości i opanowania oraz przewidywanie zachowań innych kierowców to podstawy bezpiecznej jazdy samochodem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w czasie podróży?

Bezpieczna jazda na drodze

Technikę, umiejętności oraz kulturę jazdy można poznawać i doskonalić latami. Początek roku jest dobrym czasem, żeby zastanowić się, co jako kierowcy możemy zmienić, aby za kierownicą czuć się bezpieczniej, pewniej i jak najlepiej wpłynąć na płynność ruchu oraz sprawić, żeby także innym uczestnikom drogi było z nami bezpiecznie. Zwolnić, być cierpliwym i stosować się do przepisów – to tylko niektóre z rad, którymi powinniśmy się kierować.

REKLAMA

Prędkość pojazdu

Wielu kierowców stale przekraczających prędkość postanawia sobie, że w końcu zacznie stosować się do ograniczeń. Tymczasem rzeczywistość bywa inna i kierowcy znajdują sobie wymówki, aby móc jechać szybciej niż określają to przepisy – spieszymy się do pracy, szkoły, na spotkanie. To bardzo niebezpieczne zwłaszcza w terenie zabudowanym, gdzie niezastosowanie się do ograniczeń prędkości może skutkować potrąceniem pieszego bądź rowerzysty. Zachowaj rozsądek i prowadź tak, żeby móc odpowiednio zareagować w każdej sytuacji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Gdyby wszyscy kierowcy stosowali się do ograniczeń prędkości, liczba rannych i poszkodowanych w wypadkach mogłaby być niższa nawet o 25-30%. Niestety około 40-50% kierowców przekracza dozwoloną prędkość*. W Polsce, jak wynika z danych policji oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to właśnie nadmierna prędkość, jest najczęstszą przyczyną wypadków i w samym 2013 roku było ich aż 8 276**.

Zobacz też: Grypa: jaki ma wpływ na prowadzenie samochodu?

Cierpliwość w czasie jazdy

Jazda po mieście wymaga od nas niekiedy dużej dozy cierpliwości. Gdy zaczynamy dzień od stania w korku, kiedy chcemy wyprzedzić jadące dużo wolniej samochody, rowerzystę czy autobus, a nie pozwala nam na to sznur samochodów z naprzeciwka, wtedy pojawia się stres i zdenerwowanie. W takich sytuacjach wielu kierowcom brakuje cierpliwości i opanowania, skutkiem czego nierozsądnie wyprzedzają w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych – na zakręcie, na wzniesieniu, czy na skrzyżowaniu. Spróbujmy wykazać się większą cierpliwością w takich okolicznościach. Z wyprzedzaniem poczekajmy do momentu, w którym mamy pewność, że będzie ono bezpieczne i nie wymusimy na nikim pierwszeństwa, a stojąc w korku zamiast się denerwować, obserwujmy uważnie, co się dzieje na drodze – mówi Zbigniew Weseli.

Czytanie znaków ze zrozumieniem

Znaki drogowe są ważnym elementem ruchu drogowego, który z powodu brawury lub rutyny bywa często lekceważony przez kierowców. Tymczasem warto stosować się do znaków nie tylko dlatego, żeby uniknąć mandatów, punktów karnych, czy nawet utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim, żeby zachować bezpieczeństwo i płynność ruchu. Postarajmy się aktywnie szukać znaków, nauczmy się prawidłowo je odczytywać i w efekcie do nich stosować. Niestety nie zawsze potrafimy dobrze ocenić sytuację na drodze. Pewnych rzeczy nie wiemy i nie widzimy, wobec tego musimy zaufać sygnalizacji poziomej i pionowej, to ona informuje i ostrzega nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada ograniczonego zaufania

Pamiętajmy, aby zawsze mieć na uwadze innych uczestników ruchu. Spróbujmy wykazać się uprzejmością wobec innych kierowców, motocyklistów, rowerzystów, pieszych. Płynna i bezpieczna jazda jest także wynikiem stosowania się do panującej kultury jazdy. Jeśli widzimy, że sąsiedni pas się kończy i kierowca jadący nim pasem włącza kierunkowskaz, wpuśćmy go. Jazda „na suwak” zdecydowanie upłynnia ruch i sprawia, że na drodze nie tworzą się zatory. Dodatkowo parkując, myślmy o tym aby zmieścić się na wyznaczonym miejscu, tak aby nie utrudniać parkowania innym kierowcom – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Zwracajmy szczególną uwagę na przejścia dla pieszych oraz ścieżki rowerowe krzyżujące się z drogami. Przejeżdżając, zmniejszmy prędkość i upewnijmy się, że na drodze nie ma żadnego pieszego albo rowerzysty. Chwila nieuwagi wystarczy, żeby spowodować wypadek z ich udziałem. 

Rozmowa przez telefon wykluczona

W 2013 roku za korzystanie z telefonu podczas jazdy ukarano mandatami aż 89 143 tysiące kierowców. To ponad trzykrotnie więcej niż w roku 2012**. Jak widać problem jest coraz bardziej powszechny. Jeśli podczas jazdy musimy rozmawiać przez telefon, dla bezpieczeństwa swojego i innych zamontujmy sobie zestaw głośnomówiący albo słuchawkę z technologią Bluetooth. Trzymanie w jednej ręce telefonu znacznie uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek manewrów i szybką reakcję w razie niebezpieczeństwa.

Stan techniczny pojazdu

Samochody jako pojazdy mechaniczne wymagają dbałości i regularnych przeglądów. Dzięki nim możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci awarii, uszkodzeń, a nawet kolizji czy wypadków. Pamiętaj zatem o tym, aby serwisować swój samochód i nie odkładać napraw zużytych części na później. Od tego może zależeć bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu – mówi Zbigniew Weseli. Dodatkowo sprawdzaj co jakiś czas oświetlenie oraz poziom ciśnienia w oponach. Nie zapominaj także o regularnym myciu i woskowaniu karoserii oraz zabezpieczeniu podwozia. Te elementy zwłaszcza w okresie zimowym są podatne na uszkodzenia i rdzewienie. 

* swov.nl

** policja.pl

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA