reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Jak się zachować w przypadku, gdy słyszymy zbliżający się pojazd uprzywilejowany? Czy zawsze należy się bezwzględnie zatrzymać, gdy zbliża się do nas samochód pędzący na sygnale?

Wielu kierowców wciąż ma problem z zachowaniem wobec pojazdu uprzywilejowanego. Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego nakazują uczestnikom ruchu drogowego bezwzględne ułatwienie przejazdu pojazdowi pędzącemu na tzw. sygnale.

Tymczasem spanikowani i nie znający przepisów kierowcy często popełniają błędy, które zamiast ułatwić - utrudniają przejazd karetce, czy straży pożarnej.

Zobacz też: Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze

Jakie są typowe błędy kierowców w przypadku spotkania pojazdu uprzywilejowanego?

1. Gwałtowne hamowanie i zatrzymanie samochodu na drodze

Nie w każdym przypadku warto się zatrzymywać. Kluczą sprawą dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest obserwacja sytuacji wokół samochodu. Każdy kierowca powinien ocenić, czy w konkretnej sytuacji zatrzymanie pojazdu ułatwi przejazd pędzącej karetce, czy wręcz zatarasuje jej przejazd. W wielu przypadkach odjechanie do przodu w luźniejsze miejsce, lub po prostu kontynuowanie jazdy swoim pasem przyniesie więcej korzyści.

2. Nagłe skręty bez wcześniejszej sygnalizacji

Kierowca nadjeżdżającego pojazdu nie powinien mieć wątpliwości odnośnie naszego zachowania. Dlatego wszelkiego rodzaju manewry sygnalizujmy z wyprzedzeniem, tak by prowadzący wiedział w którą stronę zamierzamy pojechać.

3. Nieznajomość przepisów

Znaczna część kierowców w przypadku, gdy słyszy pojazd jadący na sygnale nie wie jak się zachować. Nie zdaje sobie sprawy z faktu, że np. ma prawo przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, jeżeli tylko w ten sposób umożliwi przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Oczywiście należy w takim przypadku zachować szczególną ostrożność i nie zajeżdżać drogi pędzącym na zielonym świetle uczestnikom ruchu.

Zobacz też: Prawo motorowerzysty

Co to jest pojazd uprzywilejowany?

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawnymi pojazd uprzywilejowany to taki, który wysyła jednocześnie sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Widząc pojazd uprzywilejowany należy zachować spokój i umożliwić przejazd w taki sposób, by nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników drogi. Gdy kierowca zauważy pojazd uprzywilejowany, nie powinien wykonywać gwałtownych manewrów. W pierwszej kolejności musi sprawdzić, czy na innym pasie ruchu, chodniku czy poboczu nie znajduje się inne auto, rowerzysta lub pieszy. Dopiero po dokonaniu oceny sytuacji może przejechać w wybrane miejsce – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Ze spokojem należy również ponownie włączyć się do ruchu. I pod żadnym pozorem nie podążać zaraz za pojazdem uprzywilejowanym – dodają trenerzy.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama