REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby starsze za kierownicą - jaki wpływ na bezpieczeństwo ma wiek kierowcy?

Wraz z wiekiem kierowca zyskuje na doświadczeniu, ale traci na zdrowiu. fot. Fotolia
Wraz z wiekiem kierowca zyskuje na doświadczeniu, ale traci na zdrowiu. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiek kierowcy ma niebagatelny wpływ na jego styl jazdy. Z jednej strony nabiera on doświadczenia, z drugiej jego organizm traci na witalności. Kiedy należy zrezygnować z jazdy samochodem, aby nie stwarzać niepotrzebnego niebezpieczeństwa na drodze?

Wiek kierowcy a prowadzenie samochodu

„Nie ma ograniczeń wiekowych do korzystania z dróg, trzeba tylko pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizm ludzki poddaje się działaniu czasu. Problemy zdrowotne, które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą mieć przełożenie na bezpieczeństwo na drodze” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

REKLAMA

Zobacz galerię: Najmniej awaryjne 10-letnie auta

Według raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji (Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego), osoby w wieku 60+ spowodowały w 2012 roku łącznie 3 548 wypadków, podczas gdy kierowcy w wieku 25 - 39 lat aż 9 785 wypadków.

Zobacz też: Wyprostowana pozycja za kierownicą - dlaczego jest najlepsza?

Problemy kierowców w starszym wieku

U osób starszych mogą występować:

Słabsze widzenie – jeśli wzrok nie działa sprawnie, może się zdarzyć, że kierowca nie zauważy ważnych sygnałów na drodze. Z wiekiem oczy są dużo bardziej wrażliwe na oślepienie, a kolory, które widzimy, tracą swój blask. Szczególnym zagrożeniem jest pogorszenie widzenia koloru czerwonego. Osoba po 60 roku życia potrzebuje dwa razy więcej czasu na dostrzeżenie czerwonego światła w hamującym samochodzie, niż młody kierowca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadek zdolności motorycznych - mięśnie z wiekiem tracą swoją elastyczność i wolniej reagują.

Spadek funkcji poznawczych - dobra obserwacja, skuteczne lokalizowanie zagrożeń, analizowanie i reagowanie to funkcje umysłu. W naturalnym procesie starzenia się działanie mózgu może ulec pogorszeniu. Jeśli ten proces poznawczy będzie przechodził wolniej lub nieprawidłowo, ryzyko udziału w wypadku będzie rosło.

Z wiekiem rozwijają się też różne stany chorobowe, rośnie ryzyko udaru czy zawału serca.

Co zrobić, by nie rezygnować z aktywności za kierownicą? Oto nasze rady:

Co zrobić, by nie rezygnować z aktywności za kierownicą? Oto nasze rady:

1. Dbajmy o zdrowie. Na nasze samopoczucie i sprawność wpływ ma wiele rzeczy, zaczynając od prawidłowego żywienia, przez opiekę medyczną po zdrowy styl życia.

2. Regularnie sprawdzajmy wzrok. Stosujmy się do zaleceń lekarza w zakresie korekty wzroku. Jeśli podczas jazdy w nocy czujemy się niekomfortowo, starajmy się jej unikać.

3. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Zawsze zapinajmy pasy, zwracajmy uwagę na prawidłowe przygotowanie się i sygnalizowanie manewrów, zainstalujmy wewnątrz samochodu dodatkowe lusterko, które pomoże wyeliminować tzw. martwy punkt.

4. Bądźmy skoncentrowani i przewidujący.

5. Bądźmy uśmiechnięci. Za kierownicą nie ma miejsca na nerwy i agresję.

Pamiętajmy, aby będąc uczestnikiem ruchu drogowego dbać nie tylko o siebie, ale też o innych. Bądźmy wyrozumiali dla starszych kierowców, bo przyjdzie taki czas że sami też nimi będziemy.

Źródło: materiały prasowe Szkoła Jazdy Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA