REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Crash testy - jakie organizacje na świecie je przeprowadzają?

kolizja, zderzenie, wypadek
kolizja, zderzenie, wypadek

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc ocenić poziom bezpieczeństwa danego modelu auta warto sprawdzić wyniki jakie osiągnął w kilku testach zderzeniowych na świecie. Jakie organizacje zajmują się badaniem zachowania auta w trakcie wypadku?

Crash testy - kto je przeprowadza?

Wymiana auta na nowe jest często uzasadniana chęcią posiadania lepszego, bardziej dopracowanego modelu. O ile w teorii taka teza ma racjonalne argumenty (w nowych pojazdach stosowane są lepsze materiały, tworzone bardziej wydajne rozwiązania czy doskonalone już istniejące) o tyle producenci coraz częściej projektują sprzęt wydajniejszy, za to znacznie mniej trwały. Są jednak obszary motoryzacji, w których  postęp jest zauważalny – bezpieczeństwo.

REKLAMA

O poziomie bezpieczeństwa jakie gwarantuje auto decyduje szereg jego elementów. Z tego powodu nowe modele samochodów nie zawsze prezentują się lepiej od poprzedników. Bardziej masywne linie, mniejsze okna, wyżej poprowadzone linie maski czy bagażnika to często efekt opracowania nie tylko ładnego, ale i bezpiecznego pojazdu.

Poziom bezpieczeństwa auta

Poziom bezpieczeństwa samochodu jest możliwy do oceny tylko poprzez sprawdzenie w praktyce skuteczności działania poszczególnych jego stref kontrolowanego zgniotu, napinaczy pasów, poduszek powietrznych czy potencjalnego ryzyka kontaktu pasażera z elementami wnętrza auta. Aby to zweryfikować trzeba poddać auto kontrolowanemu wypadkowi w ściśle określonych, wręcz laboratoryjnych, warunkach. Konieczne jest bowiem zachowanie tych samych parametrów wypadku dla wszystkich aut. Wszystko musi być zatem precyzyjnie wyliczone i nie można pozwolić sobie na błędy. Dzięki temu można całkiem precyzyjnie porównać jakość zabezpieczeń jakie przygotował producent danego samochodu na tle konkurencji.

Zobacz też: Wyniki testów Euro NCAP - ile są warte?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każdy kupujący może sprawdzić jak wysoko oceniany jest poziom bezpieczeństwa samochodu, który go interesuje. Wystarczy skorzystać z zasobów Internetu. Wśród najbardziej znanych organizacji przeprowadzających testy zderzeniowe wymienia się przede wszystkim Euro NCAP. Bada ona zachowanie się pojazdu i manekinów w trakcie kontaktu z różnego rodzaju przeszkodami. Zdarzenie czołowe, boczne czy najechanie od tyłu na pojazd to główne elementy każdego testu. Euro NCAP sprawdza pojazdy przeznaczone na sprzedaż w Europie.

Na znaczeniu zyskują także testy amerykańskiego instytutu IIHS, który zasłynął z zaskakującego wprowadzenia próby zderzeniowej polegającej na uderzeniu zaledwie 25 procentami szerokości pojazdu jadącego z prędkością 40 mil na godzinę (ok. 64 km/h) w wysoką na 1,5 metra sztywną przeszkodę. Próba ta odkryła słabość wielu konstrukcji nowoczesnych aut, zwłaszcza tych najdroższych, które na 5-tkę zaliczyły wcześniejsze testy Euro NCAP (testu nie zaliczył m.in. Mercedes C, Lexus IS 250/350, Audi A4 i Lexus ES 350 z rocznika 2012).

Zobacz też: Zaskakujące wyniki testów zderzeniowych IIHS

Inne organizacje przeprowadzające crash testy aut

REKLAMA

Jeśli zależy nam na dokładniejszej weryfikacji danego auta, można sprawdzić wyniki innych, mniej znanych w Europie organizacji badających bezpieczeństwo jak np. australijska ANCAP (Australasian New Car Assessment Program) czy koreańska Korea Automobile Insurance Repair Research.

Przeglądając wyniki prób zderzeniowych danego auta trzeba jednak pamiętać o tym, że producenci dostosowują często auta pod próby przeprowadzane przez konkretne organizacje. Dlatego samochody potrafią się nieco różnić pod względem konstrukcji w zależności od rynku na jakim są sprzedawane. Nie ma zatem pewności, że jeśli pojazd wypadł dobrze w koreańskim teście to tak samo udanie zaprezentuje się w próbie przeprowadzonej przez europejski instytut. Dlatego warto sprawdzić wyniki w kilku testach. Koniecznie też należy pamiętać o tym, że testy te są miarodajne do pewnego stopnia. Jeśli różnica mas pomiędzy oboma autami przekracza 300 kg to nie ma żadnej gwarancji, że teoretycznie lepsze wg testów auto zapewni w trakcie wypadku większe bezpieczeństwo niż gorszy, ale znacznie cięższy pojazd.

Crash test
mercedes c250 IIHS
IIHS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA