| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Nagła zmiana pogody - jak się zachować za kierownicą?

Nagła zmiana pogody - jak się zachować za kierownicą?

Nagła zmiana pogody powinna się wiązać z równie szybką zmianą stylu prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Uniknie on w ten sposób niepotrzebnego ryzyka i zwiększy swoje bezpieczeństwo na drodze.

Deszcz, silne słońce, mgła - to może naprawdę zaskoczyć kierowcę!

Nagłe zmiany pogody mogą dezorientować kierowców. Gdy w czasie podróży intensywne słońce zamienia się w intensywne opady lub odwrotnie, trzeba pamiętać o dostosowaniu prędkości i stylu jazdy do panujących warunków. 

W czasie deszczu kierowcy często instynktownie zwalniają, ale po opadach, gdy wychodzi słońce, dynamicznie przyspieszają zapominając, że zwykle w takich sytuacjach nawierzchnia drogi jest nadal mokra – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Wjechanie w kałużę może na chwilę drastycznie ograniczyć widoczność, a nawet doprowadzić do akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego – dodaje.

Zobacz też: Sprawdż czy możesz jeździć samochodem nocą!

Podstawową zasadą przy nagłych zmianach pogody jest: zwolnij. Zmniejszona prędkość pozwoli kierowcy zorientować się, jak sytuacja się zmieniła i dostosować styl jazdy do aktualnych warunków atmosferycznych.

Gdy słoneczna pogoda nagle zamienia się w deszczową:

- zwolnij

- zjedź na prawy pas, gdy podróżujesz drogą wielopasmową

- zwiększ odległość do poprzedzającego samochodu, gdyż na mokrej drodze odcinek hamowania może zwiększyć się nawet dwukrotnie

- trzymaj obie ręce na kierownicy, gdyż zbierająca się np. w koleinach woda może utrudnić manewrowanie

- unikaj manewru wyprzedzania; gdy inni kierowcy pomimo panujących warunków wyprzedzają, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż woda z kół przejeżdżających samochodów może ochlapać szyby twojego auta i na chwilę można zupełnie stracić widoczność.

Zobacz też: Poślizg w czasie deszczu, co robić?

Stale obserwuj drogę!

Nie wolno zamykać oczu lub wykonywać nagłych ruchów kierownicą w sytuacji, gdy ochlapie nas woda spod kół innego auta. Gdy kierowca uważnie obserwuje ruch na drodze, wie, kiedy może nastąpić taka sytuacja i dzięki temu nie powoduje ona niebezpiecznych reakcji – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.     

Gdy deszczowa pogoda nagle zamienia się w słoneczną:

-  zwolnij, pozwól, aby wzrok przyzwyczaił się do nowych warunków

- załóż odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne, gdyż promienie słoneczne mogą oślepiać, odbijając się od mokrych powierzchni

- ostrożnie przejeżdżaj przez kałuże lub je omijaj, gdy jest to bezpieczne

- pamiętaj, że powierzchnia drogi może jeszcze długo pozostać mokra i istnieje ryzyko poślizgu.

Zobacz też: Jak jeździć podczas mgły?

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »