reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Zaśnięcie za kierownicą spowodowane zmęczeniem kierowcy to coraz większy problem na polskich drogach. Ekspert z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśni nam co jest przyczyną tego zjawiska i kiedy zachodzi największe zagrożenie nim.

Zmęczenie za kierownicą przyczyną wypadków drogowych

Ocenia się, że zmęczenie prowadzące do podjęcia błędnej decyzji na drodze może być przyczyną nawet od 10 do 25 proc. wypadków drogowych. Dotyczy ono w szczególności kierowców pokonujących długie trasy, pracujących w systemie zmianowym.

Zobacz też: ITS radzi: dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Czym jest zmęczenie za kierownicą?

Z pojęciem zmęczenia związane są nierozerwalnie takie zjawiska jak senność, mikrodrzemki, obniżony poziom uwagi, obniżona czujność i czasy reakcji oraz skłonność do popełniania błędów. Kierowca prowadzący pojazd na długich trasach, szczególnie w porze zmierzchu i w nocy nie jest w stanie uniknąć zmęczenia. Jest on wówczas narażony na zmęczenie fizyczne, będące wynikiem długotrwałego przebywania w jednej pozycji, a także na zmęczenie psychiczne polegające na pogorszeniu się spostrzegania i czujności, na skutek konieczności stałego skupienia uwagi oraz monotonii warunków jazdy.

Zobacz też: Tolerancja i poszanowanie na drodze. Ekspert ITS radzi jak być dobrym kierowcą

Najgorsza pora na jazdę autem

Kierowca powinien być świadomy, że największe w ciągu doby obniżanie się sprawności i zdolności do pracy obserwowane jest w porze nocnej. Prowadzenie pojazdy w godzinach pomiędzy 2.00-5.00 rano zwiększa możliwość wypadku aż 6-krotnie. Najważniejszą rzeczą dla uniknięcia wypadku drogowego jest umiejętność rozpoznawania u siebie objaw zmęczenia i senności, oraz wystarczająca ilość snu. Dla osoby dorosłej jest to 7-8 godzin dziennie.

Zobacz też: O ile droższa jest jazda na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Kierowca pokonujący długie trasy powinien pamiętać o systematycznych przerwach w prowadzeniu. Kilkunastominutowy postój, co kilka godzin, powinien pobudzić nasz organizm do działania.

Poradę przygotowała mgr Marta Dobrzyńska - psycholog transportu, z Zakładu Psychologii Transportu ITS

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby ograniczyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą należy pamiętać o odpowiedniej długości snu i regularnych postojach na trasie, gdy czujemy się zmęczeni. Fot. Fotolia
Aby ograniczyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą należy pamiętać o odpowiedniej długości snu i regularnych postojach na trasie, gdy czujemy się zmęczeni. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama