reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Dachowanie samochodu - jak się zachować?

Dachowanie samochodu - jak się zachować?

Podczas dachowania samochodu kierowca nie ma wiele do powiedzenia. Skutki dachowania można ograniczyć, ale trzeba zadbać o to przed i po wypadku.

Dachowanie samochodu – jak się zabezpieczyć

Mimo że nie jest to przyjemny temat, każdy kierowca musi dopuszczać możliwość wystąpienia kolizji lub wypadku za każdym razem gdy siada za kierownicą. Według danych cytowanych przez materiały Szkoły Auto ŠKODA w zeszłym roku w Polsce niespełna 3 tys. wypadków skończyło się wywróceniem pojazdu. We wspomnianych zdarzeniach zginęło 225 osób. Dachowanie nie jest zjawiskiem rzadkim, skutkiem kolizji przy absurdalnie wysokiej prędkości. Przewrócenie samochodu zdarza się już przy prędkości poniżej 30 km/h.

Zobacz też: Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Mając na uwadze zachowanie samochodu nie tylko podczas dachowania lecz również podczas stłuczek powinniśmy wyeliminować z przedziału pasażerskiego wszelkiego rodzaju pakunki, które zostawiamy luzem na podłodze, na siedzeniach, czy tylnej półce. Według informacji lansowanej przez instruktorów Szkoły Auto ŠKODA każdy przedmiot pozostawiony luzem, w razie zderzenia z prędkością 50 km/h naciska na napotkaną przeszkodą z siłą, jakby był 40 razy cięższy. To obrazuje, jakie szkody może nam wyrządzić w razie wypadku kilogramowa torebka. Dlatego istotne jest żeby przewozić pakunki w bagażniku.
Warto sobie zdać sprawę, że w nowoczesnych samochodach, wyposażonych w poduszki powietrzne konieczne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. System airbagów zaprojektowany jest pod kątem zachowania ciała przypiętego pasami. W przypadku, gdy kierowca i pasażer jadący obok nie zapną pasów, podczas kolizji wpadną na poduszkę powietrzną o wiele za wcześnie niż przewidział to producent. W takim przypadku, zamiast ochronić, airbag zrobi krzywdę.

Zobacz też: Tolerancja radarowa,czyli z jaką prędkością można poruszać się po polskich drogach

Dachowanie samochodu – jak się zachować po zatrzymaniu pojazdu

W przypadku, gdy samochód zatrzyma się na dachu pasażerowie będą zawieszeni na pasach bezpieczeństwa. Jeżeli poszkodowani nie czują się na siłach próbować wydostać z auta najlepszym sposobem jest po prostu nie odpinać pasów (spadniemy na głowę) i czekać na przyjazd ekipy ratunkowej.
Osoby w lepszej kondycji mogą spróbować się wydostać o własnych siłach. Z perspektywy kierowcy i pasażera siedzącego z przodu, najlepiej jest się wydostać przez przednią szybę. Jeżeli nie wyleciała z ramy podczas koziołkowania można ją wypchnąć uderzając stopami.
Następnie należy opuścić nogi na podłoże (w tym przypadku dach), podeprzeć się jedną ręką, a drugą rozpiąć sprzączkę pasa. Następnie powoli wyjść z auta tyłem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama