| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > 7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

Autostrady w Polsce to dość nowe zjawisko dla niektórych kierowców. Poniżej radzimy, jak jeździć po autostradach, aby nie powodować zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Autostrady z założenia są drogami bezpiecznymi, pomimo znacznie wyższej dopuszczalnej prędkości. Bezkolizyjna organizacja ruchu na autostradach i wyższe prędkości, z jakimi poruszają się auta sprawiają, że to kierowcy zapominają o tym, że trzeba się na nich zachowywać w szczególny sposób.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Poniżej prezentujemy siedem podpowiedzi jak należy jeździć autostradą:

  1. W pierwszej kolejności należy pamiętać, żeby bez potrzeby nie blokować lewego pasa ruchu. Taka sytuacja często doprowadza do niebezpiecznego i niedozwolonego wyprzedzania prawym pasem.Na autostradzie wyprzedzamy lewym pasem, a po wykonaniu manewru trzeba zjechać na prawy lub środkowy pas.
  2. Wysoka dopuszczalna prędkość maksymalna (140 km/h dla pojazdów osobowych) została określona, jednak należy też pamiętać, że niebezpieczne i niedopuszczalne jest poruszanie się po autostradzie zbyt wolno. Najniższa dopuszczalna prędkość została narzucona m.in. dlatego, aby nie poruszały się po niej np. pojazdy wolnobieżne.
  3. Na autostradzie panuje zakaz parkowania samochodów poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pas awaryjny służy do tego, aby mogły się na nim zatrzymywać wyłącznie auta, które uległy awarii. Kierowca takiego auta powinien niezwłocznie wezwać pomoc drogową, aby odholować auto w bezpieczne miejsce. Na autostradzie holowanie pojazdu innym pojazdem jest dopuszczone tylko do najbliższego zjazdu.
  4. Jeśli auto uległo awarii nie należy wysiadać z niego po lewej stronie. Opuszczanie samochodu stojącego na pasie awaryjnym może narazić kierowcę na śmiertelne potrącenie, ze względu na to, że auta poruszają się po niej z dużą prędkością. Dla bezpieczeństwa lepiej pozostać w aucie lub wysiąść przez prawe drzwi.
  5. Pas, którym włączamy się do ruchu jest pasem rozbiegowym i należy rozpędzić się na nim do prędkości, która umożliwi nam płynnie zmienić pas. Należy uważać, aby nie zmusić innych kierowców do hamowania. Niedopuszczalne jest dojeżdżanie do końca pasa rozbiegowego i zatrzymywanie się na nie w oczekiwaniu na możliwość wjazdu na autostradę.
  6. Podstawową zasadą bezpieczeństwa na autostradzie jest zachowanie większych odległości pomiędzy uczestnikami ruchu. Jazda zbyt blisko innych aut może powodować niebezpieczeństwo i może być powodem ukarania mandatem.
  7. Surowo zabronione jest poruszanie się autostradą pod prąd.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »