reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Wydostanie się z tonącego samochodu to trudna sztuka. Ale w przypadku, gdy zachowamy zimną krew - możliwa do wykonania. Poniżej przedstawiamy, jak wydostać się z tonącego auta.

Jak wydostać się z tonącego samochodu - pierwsze chwile

Kluczową kwestią dla dalszej ewakuacji jest przyjęcie odpowiedniej pozycji przed uderzeniem w wodę - analogicznie do sytuacji, gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym - należy w miarę możliwości położyć ręce na kierownicy w pozycji za piętnaście trzecia i oprzeć plecy o oparcie. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przypadku uderzenia w wodę zostaną odpalone poduszki powietrzne.

Tuż po uderzeniu za wszelką cenę należy zachować spokój. Według badań przeprowadzonych przez Gordona Giesbrechta z University of Manitoba samochód znika pod wodą w ciągu 60 sekund przy założeniu, że drzwi są zamknięte. Tak naprawdę ten czas powinniśmy wykorzystać na odpięcie pasów i otwarcie okien.

Zobacz też: Zepsuty ABS, a droga hamowania

Jak wydostać się z tonącego samochodu - krok po kroku

Pasy bezpieczeństwa  rozpinamy je najpierw sobie, a potem dzieciom, zaczynając od najstarszego, które może pomóc innym. Potem staramy się otworzyć okna. Okno to droga ucieczki. Trzeba otworzyć je tak szybko, jak to tylko możliwe – póki jeszcze działają elektroniczne systemy, ponieważ wybicie okna może okazać się trudne i czasochłonne. Otwarcie okien, a nie drzwi, daje więcej czasu na bezpieczne opuszczenie auta.

Po otwarciu drzwi samochód przestaje unosić się na wodzie i zaczyna szybko tonąć. Poza tym otwarcie drzwi pod wodą na skutek różnicy ciśnień zwykle jest niemożliwe do czasu, aż kabina nie wypełni się wodą. Jeśli nie możemy otworzyć okna – trzeba je wybić, używając ciężkiego przedmiotu np. klucza lub gaśnicy.

Wypływajmy na powierzchnię spokojnie, wypuszczając stopniowo powietrze z płuc. Jest to szczególnie istotne, gdy wypływamy z głębokości ponad 5 metrów – unikniemy barotraumy. Jeśli stracimy orientację, należy spojrzeć, w którą stronę uciekają pęcherzyki powietrza. Zawsze wznoszą się w kierunku, w którym powinniśmy podążyć. Jednak tą wskazówką nie możemy się posłużyć, gdy wpadliśmy do rzeki lub mamy do czynienia z silnym prądem – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz też: 6 sposobów jak uniknąć wypadku

Źródło: Materiały prasowe Renault

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama