REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Symulatory jazdy - co potrafią dziejsze urządzenia tego typu?

W Instytucie Transportu Samochodowego można sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze Opla Astry IV.
W Instytucie Transportu Samochodowego można sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze Opla Astry IV.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój techniki komputerowej, w tym m.in. rynku gier komputerowych, okazał się przydatny także przy zdobywaniu umiejętności przez kierowców mających się poruszać po rzeczywistych drogach. Co potrafią dzisiejsze symulatory jazdy? W czym mogą okazać się przydatne?

Na pewno wielu z Was (o ile nie wszyscy) miało okazję chociaż raz spróbować swoich sił za kierownicą auta poruszającego się w wirtualnym świecie. Najpierw konsole do gier, później komputery osobiste, stały się sposobem do przejażdżki wymarzonym pojazdem nawet w najbardziej odległych miejscach na ziemi. Walka producentów gier o odzwierciedlenie jak największego poziomu realizmu w grach, okazała się pomocna przy rozwijaniu maszyn, mogących uczyć kierowców prawidłowego zachowania na drodze.

REKLAMA

REKLAMA

W latach 70-tych XX wieku środowisko naukowe rozpoczęło badania nad wykorzystaniem komputerów do tworzenia symulatorów jazdy.  Dzięki ich staraniom dziś naukowcy są w stanie ocenić zarówno zachowanie i reakcję kierowcy za kierownicą auta, jak i ulepszyć systemy projektowania dróg, usytuowania znaków drogowych itd. Coraz bardziej popularne jest wykorzystywanie symulatorów także do doskonalenia technik tzw. „ekojazdy”

Oprócz samego programu symulującego jazdę, obecnie używane symulatory wykorzystują do pracy odpowiednie dobraną kabinę auta osobowego lub ciężarowego, poruszającego się na specjalnym systemie siłowników hydraulicznych. Dzięki temu kierowca jest w stanie poczuć reakcję auta na gwałtowne dodanie gazu, nagłe wciśnięcie pedału hamulca czy wibracje towarzyszące najechaniu kołem na pobocze drogi czy przeszkodę na drodze. Widok prezentowany jest na rozległym ekranie, przez co badana osoba ulega wrażeniu autentycznego uczestniczenia w sytuacji drogowej.

Zobacz też: Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?

REKLAMA

W zależności od potrzeb operator symulatora może wybrać dla kierowcy rozmaite warunki pogodowe oraz obszar, na którym będzie odbywała się jazda (miasto, autostrada, małe wioski, kręte górskie drogi o dużych nachyleniu itp.) Tego typu funkcje ułatwią wykrycie i wyeliminowanie typowych błędów kierowców, zwłaszcza tych o małym doświadczeniu w prowadzeniu danego typu pojazdu, mogący zadecydować w przyszłości o ich bezpieczeństwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczestnikami ruchu, w którym porusza się badany kierowca, może być duża liczba rozmaitych pojazdów. Symulacji może podlegać także zachowanie innych osób na drodze (jak np. jazda pod wpływem alkoholu, nie używanie kierunkowskazów, wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną) co pozwala łatwiej wpoić danej osobie zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Mocną stroną symulatora jazdy jest możliwość określenia czasu reakcji kierowcy na potencjalne niebezpieczeństwo (np. wybiegający z lasu łoś).

Zobacz też: Zaskakujące wyniki badań Continentala: wychowujemy piratów drogowych

Zaawansowane symulatory jazdy nie są rozpowszechnione w Polsce, przede wszystkim ze względu na wysoką ich cenę. Dwa symulatory (auta osobowego oraz ciężarowego/autobusu) znajdują się w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie. Szkoda, że miejsc tego typu jest tak niewiele w kraju, który bije niechlubne rekordy pod względem liczby osób, które co roku giną na drogach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA