reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?

Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?

Sukcesywnie rośnie liczba kobiet posiadających prawo jazdy i swój własny samochód. W związku z tym trzeba zadać pytanie, czy kobiety, dotąd uważane za słabych kierowców, mogą stanowić zagrożenie na drodze?Jaki jest ich stosunek do jazdy i do samego pojazdu?

Konferencja zorganizowana w siedzibie firmy CeCe Beauty w Warszawie, przez firmy Castrol oraz Seat, była okazją do zaprezentowania wyników badań dotyczących m.in. bezpieczeństwa kobiet za kierownicą auta oraz ich stylu jazdy. W spotkaniu uczestniczyła również aktorka Ewa Gawryluk, będąca twarzą tegorocznego Rajdu Polski Kobiet, która zwróciła m.in. uwagę na to, że znaczącemu przeobrażeniu uległ sposób traktowania kobiety przez serwisy i warsztaty mechaniki pojazdowej. Gdy w 1993 roku uzyskała uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, mało który mechanik traktował ją jako równorzędnego partnera w rozmowach. Dziś sytuacje tego typu należą do rzadkości, a przedstawicielki płci pięknej to cenne dla serwisów klientki.

Styl jazdy kobiet

Ewa Gawrywluk wraz z uczestniczącym w konferencji psychologiem, Małgorzatą Ohme, zgodnie przyznały, że kobiety prowadzą auto w sposób zdecydowanie bardziej bezpieczny od mężczyzn. Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród 327 kobiet wieku 30-54 lata przez ARC Rynek i Opinia, potwierdzają opinię obu pań. Mimo że niemal połowa kobiet lubi szybką jazdę, to zdecydowana większość z nich stosuje się do ograniczeń prędkości, przepuszcza przechodniów na pasach i zwraca uwagę na to, aby pasażerowie na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Pytane o swój styl jazdy panie prawie jednogłośnie stwierdzają, że jeżdżą bezpiecznie (87%). Blisko 80% ankietowanych przykuwa dużą wagę do stanu technicznego swojego samochodu i należycie o niego dba. Prawie 60% zna się na parametrach technicznych auta, a dwie trzecie twierdzi, że porusza się nim w sposób ekonomiczny.

Samochód jako środek transportu

Tylko co czwarta kobieta uważa samochód za środek transportu. Prawie dwukrotnie większy odsetek zapytanych pań, traktuje go jako miejsce, w którym dobrze się czuje, a dla prawie 20% z nich jest to wręcz przyjaciel. O sile przywiązania do auta i relacji jakie łączą go z jego właścicielką, decyduje w dużej mierze częstotliwość jego wykorzystywania przez nią. Kobiety, które poruszają się autem na co dzień, przywiązują się do niego w sposób emocjonalny znacznie częściej niż w przypadku kobiet użytkujących go sporadycznie, od wielkiego dzwona.

Wyniki badań potwierdzają wzrost zainteresowania jazdą samochodem przez kobiety, większą ich świadomość co do kwestii bezpieczeństwa na drogach oraz marginalizację stereotypowego myślenia o kobietach jako kiepskich kierowcach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla 20% kobiet auto to przyjaciel, z którym łączy je emocjonalna więź.
Dla 20% kobiet auto to przyjaciel, z którym łączy je emocjonalna więź.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama