| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak nie zasnąć za kierownicą?

Jak nie zasnąć za kierownicą?

Zaśnięcie za kierownicą zazwyczaj kończy się tragedią. Tymczasem kierowcy często z ułańską fantazją planują podróże i nie przejmują się wyraźnymi sugestiami organizmu, że czas na odpoczynek.

W błędzie są ci, którzy myślą, że problem z zaśnięcia za kierownicą dotyczy dojrzałych wiekiem kierowców. Według badań przeprowadzonych na terenie Wielkiej Brytanii  największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą dotyczy kierowców przed 30-stym rokiem życia.

Według statystyk polskiej policji w zeszłym roku doszło do 586 wypadków, których przyczyną było zaśnięcie za kierownicą. W zdarzeniach zginęło 117 osób.

Zobacz też: Jak siedzieć i operować kierownicą (w żargonie rajdowym „fajerą” :) )

„Zmęczenie prowadzi do zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji. Kierowca nie jest w stanie właściwie analizować sytuacji na drodze i brać pod uwagę wszystkich bodźców dotyczących otoczenia drogi  i sygnalizacji. Skupia się głównie na samej jeździe” – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Najwięcej wypadków spowodowanych zaśnięciem za kierownicą zdarza się wcześnie rano i w godzinach lunchu. Dlatego złym pomysłem jest wyjazd w godzinach od północy do szóstej rano. Tzw. zegar biologiczny odmierza rytm każdego człowieka i w pewnych godzinach, bez względu na kondycję nie należy zmuszać organizmu do wysiłku.

Gdy poczujemy się zmęczeni podczas prowadzenia pojazdu najlepiej po prostu zatrzymać samochód na parkingu i odpocząć. „Picie kofeiny pomaga, ale tylko na chwilę. Jedyne lekarstwo na senność to sen” mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. „Nie zaczynaj długiej podróży, jeśli jeszcze przed startem jesteś zmęczony i planuj podróż tak, by co 2 godziny móc pozwolić sobie na przerwę.”

Zobacz też: Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?

Powinieneś bezzwłocznie zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i uciąć sobie drzemkę, gdy:

nie pamiętasz, kiedy zbliżyłeś się do samochodu jadącego z przodu,

nie potrafisz dokładnie odtworzyć ostatnich kilku minut podróży – mijanych miejsc, znaków, nadmiernie mrużysz oczy, nie jesteś w stanie skoncentrować się na drodze,

bezwiednie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu

Opracował: Tomasz Korniejew, źródło: materiały prasowe Renault

Zobacz też: Defensywny styl jazdy - co to znaczy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »