REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agresywne zachowania poszczególnych kierowców, budzą agresję innych uczestników ruchu

Tomasz Korniejew
kłótnia na drodze Fot. Fotolia
kłótnia na drodze Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy na tle bogatszych społeczeństw europejskich emanują agresją na każdym kroku. Począwszy od wpychania się w kolejkę do kas, do windy, a skończywszy na zwykłym nieuzasadnionym chamstwie w stosunku do otaczających osób. Aw ruchu drogowym przejawy chamstwa i agresji zdają się występować u Polaków ze zdwojoną siłą.

Przykłady na agresję w polskim społeczeństwie można mnożyć. Nie chodzi o spektakularne, rażące pobicia. Chodzi o proste i niczym nieuzasadnione chamstwo w stosunku do innych rodaków. Uderzmy się w pierś, kto z nas nie usłyszał wychodząc z windy i grzecznie dziękując za miłe towarzystwo żenującego „proszę” w odpowiedzi? Kto z nas nie spotkał się z pewnie wchodzącymi do windy elegancko ubranymi pracownikami eleganckich biur, omijających wcześniej oczekujących na windę krajan? Wreszcie kto z nas nie spotkał się z bezinteresownym chamstwem innych kierowców?

REKLAMA

Zobacz też: Czy starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej?

REKLAMA

Przykładów dokumentujących chamskie zachowania prowadzących pojazdy jest wiele. Jednym z najczęściej występujących jest  przyspieszanie po tym, gdy ktoś włączył kierunkowskaz sygnalizujący zamiar zmiany pasa ruchu. Przytłaczająca większość polskich kierowców za punkt honoru przyjmuje za wszelką ceną nie dopuścić do tego, żeby jadący przed nimi człowiek na sąsiednim pasie ruchu mógł dokonać manewru.

Bardzo modne jest wśród przytłaczającej większości polskich kierowców robienie wszystkiego, żeby nie dopuścić do zmiany pasa przez sąsiadów stojących razem z nimi w korku. Najgorzej ma ten, co zgodnie z przyjętymi zasadami i wrodzoną kulturą włączy przy tym kierunkowskaz, wtedy o zmianie pasa może zapomnieć co najmniej przez kilka minut.

Zobacz też: Savoir-vivre pasażerów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zastanawiamy się często skąd wynika tak duży poziom bezinteresownego chamstwa polskich kierowców. Fakt, że rozejrzenie się po otaczających nas przechodniach połączone z refleksją odnośnie ich sposobu zachowania pozwala przypuszczać, że znaczna część dość kontrowersyjnie (jak na europejskie społeczeństwa) zachowujących się osób za chwilę zasiądzie za sterami samochodów. Panie i panowie w eleganckich strojach, którzy przed chwilą bez cienia refleksji wcisnęli się przed wszystkich do windy, za chwilę poprowadzą swoje umyte za firmową kartę samochody. I wtedy ośmieleni przez zamknięte drzwi pojazdu dadzą większy upust swoim możliwościom.

Ciekawe tłumaczenie przyczyn agresji na drodze znaleźliśmy w materiałach z działu prasowego Renault. O ile nie jest odkrywcze stwierdzenie, że postępująca agresja na drodze jest w dużej mierze spowodowana agresywnym zachowaniem innych kierowców, ani to że „mężczyźni odpowiadają agresją na agresję częściej niż kobiety (54% vs 46%), a młodzi kierowcy, 18-24, znacznie częściej niż 65-latkowie i starsi  (67% vs 30%), o tyle fakt, że kierowcy z dziećmi częściej reagują zaczepnie niż ci bez dzieci (59% vs 45%) jest na „pierwszy rzut oka” zaskakujący. Jak ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault:  „Niepokoi fakt, że kierowcy wiozący dzieci nie starają się unikać konfrontacji. Agresywne zachowanie może nie skończyć się na słowach”.

Zobacz też: Zaskakujące wyniki badań Continentala: wychowujemy piratów drogowych

Jak zatem niwelować ryzyko powstania konfliktu na drodze?

  1. Jeździć zgodnie z przepisami.
  2. Ignorować agresywne zachowania sąsiadów.
  3. Zrobić rachunek sumienia i za wszelką cenę wyzbyć się prostackich odruchów utrudniających jazdę innym uczestnikom ruchu drogowego.
  4. Jeździć prawym pasem, co nie będzie prowokowało jadących szybciej kierowców.
  5. Jak zrobisz błąd to po prostu przeproś, a nie wdawaj się w dyskusję.

Źródło: Materiały prasowe Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA