reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak przejeżdżać obok robót drogowych i innych miejsc z ludźmi pracującymi na drodze albo tuż obok niej?

Jak przejeżdżać obok robót drogowych i innych miejsc z ludźmi pracującymi na drodze albo tuż obok niej?

Miejsca, gdzie są prowadzone jakiekolwiek prace na drodze, do niedawna były oznakowane dość niechlujnie, często tylko znakiem robót drogowych i drastycznym ograniczeniem prędkości, często nawet do 10 km/godz. Obecnie najczęściej są oznakowane dobrze i w sposób zgodny z przepisami.

Nie są za to wcale oznakowywane takie miejsca, gdzie ludzie wykonują jakieś prace tuż przy drodze, choćby związane z pobliską budową czy z przydrożną zielenią, często wchodząc na jezdnię z różnych powodów. Ludzie ci wyjątkowo noszą jaskrawe kamizelki z elementami odblaskowymi. Zwykle są ubrani w zwykłe, ciemne kombinezony robocze, a jedynym jaśniejszym elementem ich stroju są kaski, czasem nawet o jaskrawych barwach, o ile w ogóle je noszą.

Zobacz też: Bezpieczna jazda samochodem

Jadąc w pobliżu takich miejsc, jak i tam gdzie są prowadzone dobrze oznakowane roboty na drodze, należy zachować szczególną ostrożność i prawie całą uwagę skupić na ludziach, wykonujących te prace lub poruszających się po terenie objętym pracami. Z tego powodu należy maksymalnie ograniczyć prędkość jazdy, nawet poniżej dopuszczalnej, wynikającej ze stosownych znaków drogowych. Pracujący na drodze ludzie czasem muszą, z wielu różnych powodów, wyjść poza oznakowany teren, a wówczas mogą znaleźć się tuż przed maską nadjeżdżającego pojazdu. Nie można winić ich za nieuwagę, ponieważ zwykle są zaabsorbowani pracą lub muszą wykonać zadanie, zmuszające ich do opuszczenia na chwilę terenu robót, choćby dla przeniesienia niewygodnego przedmiotu lub narzędzia o dużych gabarytach.

Niestety, czasem na przydrożnych budowach pracują także osoby, które pod nieobecność kierownictwa raczą się alkoholem, co czasem całkowicie pozbawia je instynktu samozachowawczego, a często skłania do agresji na przejeżdżających pojazdach, które w ich mniemaniu zakłócają im spokój.

Zobacz też: Kolumna pojazdów: jak w niej jechać?

W pobliżu miejsc gdzie są prowadzone jakieś roboty przy drodze, bardzo często jezdnia jest zasypana piaskiem, albo - co gorsze – gliną lub śliskim błotem. W Polsce nie ma ani zwyczaju ani prawnego obowiązku mycia kół pojazdów opuszczających place budów. Błoto na jezdni, zwłaszcza gliniaste, śliskie, a także sypki piasek w dużym stopniu zmniejszają przyczepność opon do nawierzchni, co może nie tylko znacznie wydłużyć drogę hamowania, ale także prowadzić do bardzo niebezpiecznych poślizgów. Wynika stąd, oraz z uwagi na możliwość potrącenia pracujących lub spacerujących po drodze robotników, bezwzględny obowiązek maksymalnego ograniczenia prędkości w takich miejscach oraz prowadzenia pojazdu z maksymalnym natężeniem uwagi.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przejeżdzając obok miejsc, w których są wykonywane roboty drogowe należy zachować szczególną ostrożność. Fot. Fotolia
Przejeżdzając obok miejsc, w których są wykonywane roboty drogowe należy zachować szczególną ostrożność. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama