reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.

Jednym z podstawowych błędów jest hamowanie zbyt lekkie i krótkie. Każdy współczesny samochód ma system ABS zapobiegający blokowaniu kół. By z niego skorzystać i skrócić drogę hamowania do minimum, należy nacisnąć pedał szybko, przytrzymać długo i dociskać go mocno mimo odbijania. Wtedy jest szansa, że układ zadziała. Inaczej wychodzi nam hamowanie pulsacyjne zalecane w erze, gdy samochody z ABS oglądało się w zachodnich filmach.

Zobacz również: Jak często zmieniać płyn hamulcowy?

Drugim błędem jest hamowanie na jałowym biegu. Wbrew pozorom jest ono znacznie mniej efektywne od hamowania na biegu. Powodów jest kilka. Po pierwsze hamowanie na biegu jest wspierane przez silnik, co zmniejsza zużycie klocków i tarcz hamulcowych. W skrajnych wypadkach, na przykład podczas długiego zjazdu z góry, może dojść do starcia klocków, a nawet pożaru.

Zobacz również: Jak wymienić klocki hamulcowe?

Po drugie hamowanie na biegu jałowym zwiększa zużycie sprzęgła. Na biegu jałowym możemy jechać bez szkody dla niego przy prędkości poniżej 20 km/h. Hamowanie silnikiem ma jeszcze jedną zaletę – oszczędza paliwo. Gdy hamujemy silnikiem, odcinany jest dopływ paliwa i jego zużycie spada. Na biegu jałowym silnik cały czas pobiera paliwo do utrzymania obrotów na biegu jałowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama