reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak przewozić długi ładunek?

Jak przewozić długi ładunek?

Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, gdy muszą przewieźć coś, co nie mieści się wewnątrz ich pojazdu. Przewożąc długi ładunek musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Przede wszystkim, przewożony ładunek nie może mieć masy większej, niż dopuszcza maksymalna ładowność pojazdu. Należy też pamiętać, że jeśli ładunek umieszczony jest z tyłu pojazdu, nie można przekroczyć dopuszczalnego nacisku danej osi pojazdu na drogę. Ładunek musi być umieszczony tak, by nie wpływał na stabilność pojazdu oraz kierowanie nim. Bagaż nie może też ograniczać widoczności oraz zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych. Ładunek musi być solidnie zamocowany, by nie zmieniał swojego położenia w czasie gwałtownych manewrów.

Zobacz również: Jak pokonywać kałuże?

Przewożony przez nasz towar nie może wystawać z tyłu na więcej, niż 2 metry poza obrys samochodu. Jeśli bagaż wystaje na więcej niż 0,5 metra, musimy na jego końcu zaczepić minimum po dwa paski koloru białego i czerwonego lub czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50x50 cm. W przypadku ograniczonej widoczności na końcu ładunku należy umieścić czerwone światło (np. takie jak w rowerach) oraz czerwone światło odblaskowe.

Jeżeli przewożony przez nas towar wystaje z przodu pojazdu, musimy pamiętać, że nie może on sięgać dalej, niż 0,5 metra poza obrys pojazdu lub 1,5 metra od siedzenia kierującego pojazdem. Na krańcu ładunku należy powiesić chorągiewkę barwy pomarańczowej lub minimum po dwa białe i czerwone paski. Jeśli poruszamy się w warunkach o obniżonej widoczności, na krańcu ładunku montujemy światło białe. W przypadku przewożenia szerokiego ładunku, całkowita szerokość pojazdu nie może przekroczyć 2,55 metra, a w przypadku pojazdu o szerokości 2,55 metra, całkowita szerokość pojazdu musi być mniejsza, niż 3 metry. W obu przypadkach należy pamiętać, że towar po jednej stronie nie może wystawać poza boczny obrys pojazdu więcej, niż 23 centymetry.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach?

Jeśli do przewozu długiego drewna używa się specjalnej przyczepy kłonicowej, drewno może wystawać 5 metrów poza oś przyczepy. Koniec drewna musi być oznakowany tak, jak zwykły towar wystający z tyłu pojazdu. Do przewożenia towarów o gabarytach większych niż dopuszczalne, potrzebne jest specjalne zezwolenie. Aby je uzyskać należy udać się do zarządcy dróg, po których towar będzie przewożony, np. do starosty powiatu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przewożony ładunek nie może mieć masy większej, niż dopuszcza maksymalna ładowność pojazdu. fot. Newspress
Przewożony ładunek nie może mieć masy większej, niż dopuszcza maksymalna ładowność pojazdu. fot. Newspress

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama