reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty o dużych gabarytach?

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty o dużych gabarytach?

Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy lub ciężarowy, przewożąc nim mniejsze meble i inne sprzęty gospodarstwa domowego, albo różnorodne pakunki.

Gdy przewożony ładunek daje się ułożyć w bagażniku, problem nie istnieje. Gorzej, gdy nie sposób go tam wcisnąć, albo gdy jest go tak dużo, że się tam nie mieści. Trzeba go rozmieścić w kabinie pasażerskiej. Często, o ile nie są to przedmiotu duże, o ostrych krawędziach, można je rozmieścić na miejscach pasażerskich, odpowiednio zabezpieczając przed przemieszczaniem się. Typowe pasy bezpieczeństwa tego nie zapewnią. Są one dostosowane do wagi dorosłego człowieka, natomiast zwykle przewożone sprzęty lub inne pakunki ważą o wiele mniej. 

Zobacz również: Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Można je więc co najwyżej przypiąć maksymalnie skróconymi pasami, wyciągniętymi do końca ze zwijających je mechanizmów, co nie służy dobrze tym mechanizmom. Lepiej je po prostu przywiązać mocną linką lub grubym sznurkiem choćby do podłokietników drzwiowych i innych podobnych zaczepów, takich jak zapięcia pasów bezpieczeństwa. Pod przewożone pakunki warto podłożyć koce lub grube szmaty, aby uniknąć przypadkowego zabrudzenia albo uszkodzenia tapicerki.

Zobacz również: Jak układać w przyczepie przewożone przedmioty?

Gdy przewożony ładunek nie mieści się na miejscach pasażerskich, należy zdemontować wszystkie fotele albo, w nadwoziu combi, rozłożyć ich oparcia. Np. po wyjęciu przedniego fotela pasażerskiego można na tym miejscu przewieźć dość duże pudło z telewizorem, a nawet mniejszą lodówkę. Ponieważ po zdemontowaniu foteli pozostają w ich miejscu trzymające je uchwyty, aby nie uszkodzić przewożonego ładunku warto porozkładać pomiędzy nimi kawałki sklejki lub cienkie deseczki o odpowiednich wymiarach i wytrzymałości.

Przewożony ładunek nie może utrudniać w najmniejszym stopniu prowadzenia samochodu ani ograniczać widoczności. Mając dobrze ustawione boczne lusterka można zasłonić tylną szybę, ale wymaga to od kierowcy umiejętności oceniania sytuacji na drodze za pojazdem tylko na podstawie obrazu z lusterek. Nie wolno zasłaniać prawego przedniego bocznego okna ani przedniej szyby przed miejscem pasażerskim. Nie wolno blokować dostępu do dźwigni hamulca ręcznego i dźwigni zmiany biegów!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy lub ciężarowy. fot. Newspress
Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy lub ciężarowy. fot. Newspress

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama