reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak działa ABS?

Jak działa ABS?

Współczesne samochody wyposażone są w wiele systemów zwiększających nasze bezpieczeństwo. Jednym z nich jest ABS. Aby używać go poprawnie, warto wiedzieć, jak działa.

ABS to system, który umożliwia manewrowanie samochodem podczas poślizgu poprzez zapobieganie blokowaniu kół. Jeśli go nie posiadamy i chcemy gwałtownie zahamować np. na śniegu i jednocześnie ominąć przeszkodę, powinniśmy hamować pulsacyjnie, czyli lekko odpuszczać hamulec a potem znowu go dociskać, z jak największą częstotliwością. W ten sposób koła nie zablokują się, nie stracą przyczepności a my będziemy bezpieczni podczas hamowania. ABS robi to za nas, umożliwiając manewrowanie podczas hamowania, a także kontrolowane zatrzymanie na śliskiej nawierzchni. 

Czy to działa?

Gdy nie posiadamy systemu ABS, podczas ostrego hamowania koła całkowicie zablokują się. W zależności od tego, w jaki sposób opona styka się z podłożem, samochód może pojechać prosto, ściągnąć w lewo lub prawo a w skrajnych przypadkach nawet zacząć się obracać. Tracimy kontrolę nad pojazdem i katastrofa gotowa. ABS zapobiegnie takiemu zachowaniu. Gdy bardzo mocno wciśniemy pedał hamulca, system będzie sam zmieniał wartość siły hamowania zmniejszając ją i zwiększając naprzemiennie. 

Zobacz również: Bezpieczna podróż autokarem

Mogłoby się wydawać, że z powodu cyklicznego odblokowania hamulców podczas nagłego hamowania, droga do zatrzymania będzie dłuższa. Dlatego właśnie ABS ma najlepsze zastosowanie na śliskich drogach, np. pokrytych wodą, śniegiem lub lodem. Korzyści płynące z posiadania tego systemu na suchej drodze nie są do końca jasne. Z jednej strony system ten nieznacznie wydłuża drogę hamowania, jeśli nie jest ślisko, natomiast chroni nasze opony przed miejscowym zdarciem.

Jak to działa?

ABS na bieżąco mierzy obrotową prędkość kół. Gdy rozpoczynamy hamowanie, elektroniczny system monitoruje ich zachowanie. W ten sposób szybko wychwytuje moment, kiedy koło zostanie zablokowane, a tym samym straci przyczepność. Gdy do tego dojdzie, ABS natychmiast zmniejszy siłę hamowania odblokowując koło. Do zablokowania dochodzi częściej na śliskiej nawierzchni, ponieważ stawia ono mniejszy opór i hamulcom łatwiej całkowicie je zatrzymać.

Jak go używać?

Na kursie nauki jazdy dowiemy się, że autem bez ABS musimy hamować pulsacyjnie na śliskiej nawierzchni. Jeśli jednak nasz samochód jest wyposażony w ten system, powinniśmy hamować zdecydowanie i ciągle. Gdy system włączy się, usłyszymy dźwięk podobny do dźwięku uderzania młotkiem w koło, poczujemy też pulsowanie pod pedałem hamulca. Nieraz jest ono tak silne, że stawia zdecydowany opór. W żadnym wypadku nie należy wtedy odpuszczać hamulca, ponieważ auto nie zatrzyma się.

Hamując awaryjnie w aucie wyposażonym w ABSie należy wcisnąć pedał hamulca tak mocno, jak to jest możliwe i nie odpuszczać go aż do zatrzymania się samochodu.

Jak dbać o ABS?

System ABS to dodatkowy element samochodu, o który trzeba dbać. Powinniśmy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego i wymieniać go częściej, niż przy zwykłym układzie hamulcowym. Płyn łatwo absorbuje wodę, która może uszkodzić elementy systemu. 

Zobacz również: Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Jeśli posiadamy samochód wyposażony w ABS, powinniśmy nie tylko rozumieć technologię działania, ale również mieć świadomość jego ograniczeń. Musimy więc dbać o system, a także pamiętać o tym, że w dalszym ciągu to my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze i innych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Współczesne samochody wyposażone są w wiele systemów zwiększających nasze bezpieczeństwo. Jednym z nich jest ABS. fot. Mototarget
Współczesne samochody wyposażone są w wiele systemów zwiększających nasze bezpieczeństwo. Jednym z nich jest ABS. fot. Mototarget

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama