REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znak A-18b a odszkodowanie. Czyli kolizja z dzikim zwierzęciem

Znak A-18b a odszkodowanie. Czyli kolizja z dzikim zwierzęciem
Znak A-18b a odszkodowanie. Czyli kolizja z dzikim zwierzęciem
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Znak A-18b a odszkodowanie, czyli czy pojawienie się przy drodze znaku uwaga dzikie zwierzęta zmienia coś w kwestii odpowiedzialności zarządcy drogi?

Uwaga dzikie zwierzęta. Czyli co mówi znak A-18b?

Na początek nieco teorii. Znak A-18b "Zwierzęta dzikie" stawia się przede wszystkim na tych odcinkach drogi, na których napotkanie sarny, lisa czy łosia jest szczególnie wysokie – bo np. asfalt przecina ich drogę do wodopoju. Tablica powinna zmusić kierowcę do utrzymania wyższego poziomu uwagi. Zwierzęta dzikie mogą bowiem zarówno na drodze przebywać, jak i nieoczekiwanie na nią wbiec z rowu czy lasu. Tablica A-18b często jest też łączona z tabliczką T-2 wskazującą dystans, na którym wspomniane na znaku niebezpieczeństwo może występować.

REKLAMA

Miejsca ustawienia znaku A-18b wraz z tabliczką T-2 można ustalić na podstawie informacji o szlakach wędrówek zwierząt uzyskanej od służb leśnych.

Znak A-18b a odszkodowanie

W tym kontekście należy rozpatrzyć dwa scenariusze. W obydwu dochodzi do kolizji z dzikim zwierzęciem i w obydwu kierowca uszkodzonego pojazdu kieruje roszczenia do zarządcy danej drogi – a w praktyce to właściwie do jego ubezpieczyciela. W pierwszym jednak znak A-18b jest ustawiony przy drodze. W drugim tablicy nie ma. Co one oznaczają w praktyce? W sytuacji, w której znak A-18b "Dzikie zwierzęta" był ustawiony przy drodze, ubezpieczyciel przy pierwszym kontakcie często roszczenie odrzuca. Uznaje bowiem, że kierowca był ostrzeżony, powinien zachować szczególną ostrożność i kolizji mógł uniknąć.

Polecamy publikację: Samochód w firmie

Znak A-18b stoi przy drodze. Ubezpieczyciel powie nie, a sąd?

REKLAMA

Oczywiście prowadzący z takim werdyktem może się nie zgodzić. Niestety swoich racji będzie musiał dochodzić w sądzie. Czy sąd podzieli uzasadnienie firmy ubezpieczeniowej? To wszystko zależy od argumentów, konkretnej sytuacji, konkretnych warunków i przede wszystkim dowodów (chociażby w postaci nagrania z pokładowego rejestratora). Sąd oceni dowody i okoliczności oraz na tej podstawie wyda wyrok. W skrócie sama obecność znaku A-18b "Zwierzęta dzikie" nie musi oznaczać automatycznie wyłączonej odpowiedzialności zarządcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasami bywa tak, że są nie uzna za wystarczające oznakowanie drogi pojawienie się znaku informującego, że np. dzikie zwierzęta można spotkać na odcinku np. 50 km. Jeden znak na tak długą drogę to za mało, aby ostrzeżenie było wystarczające i należyte.

Znak A-18b "Dzikie zwierzęta": brak tablicy to ważna przesłanka

Z punktu widzenia kierowcy najłatwiejsze są sytuacje, w których choć znaku A-18b nie było przy drodze, doszło do kolizji z dzikim zwierzęciem. W takim przypadku orzecznictwo często uznaje, że zarządca drogi nie dopełnił obowiązków i nie oznakował należycie szlaku drogowego. A to rodzi odpowiedzialność cywilną. Oczywiście i w takim przypadku firmy ubezpieczeniowe potrafią odrzucić roszczenie. To nie powinno jednak zniechęcić kierowcy do wytoczenia procesu sądowego. Ten ma sporą szansę wygrać.

Warto pamiętać też o tym, że samochód po kolizji z dzikim zwierzęciem można naprawić np. w ramach polisy AC. Tylko najpierw kierowca musi mieć ją wykupioną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • xyz
    2023-11-20 09:03:15
    w Polsce stawia stawia się znaki A-18b gdzie popadnie i ten znak zwalnia automatycznie państwo z odpowiedzialności? W zeszłym roku miałem dzwon z jeleniem, zwierzę wskoczyło w bok samochodu. Nie 30m przed maską, gdzie miałbym czas na reakcję tylko w bok samochodu, więc czas na reakcję równy 0. I w tym przypadku niezależnie od mojej prędkości czas na reakcję równy był 0 czy jechałbym 20km/h czy 200km/h nie miałem żadnej szansy zareagować. Ubezpieczyciel zarządcy drogi oczywiście wskazał moją winę! Uzasadnienie nienależyte zachowanie ostrożności i niezastosowanie się do znaku A-18b. Znak jest święty i w świetle ubezpieczycieli zwalnia zarządcę drogi z jakiejkolwiek odpowiedzialności. Obecnie znak jest stawiany przy wyjeździe prawie z każdej wsi aby rączki mieć czyste!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

REKLAMA

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

REKLAMA

Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

REKLAMA