reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Zielona strzałka a pierwszeństwo. Co musisz wiedzieć?

Zielona strzałka a pierwszeństwo. Co musisz wiedzieć?

Czy zielona strzałka w lewo daje kierowcy pierwszeństwo przejazdu? To wyjaśnimy dziś. Zobacz jak zachować się przy sygnalizatorze kierunkowym.

Zielona strzałka: bezkolizyjna czy kolizyjna?

Zielona strzałka w lewo występująca na standardowym sygnalizatorze oznacza, że kierowca może w sposób bezkolizyjny wykonać manewr. Czemu pojawia się na drogach? Powodów jest kilka. Pierwszym i podstawowym okazuje się jednak rosnące natężenie ruchu. Duża ilość pojazdów pojawiająca się na dużych arteriach miejskich sprawiałaby, że wykonanie manewru skrętu w lewo okazałoby się albo niemożliwe, albo wyjątkowo ryzykowne. To prowadziłoby do potęgowania się zatorów na drogach. Stąd pomysł na stworzenie tzw. skrętów bezkolizyjnych.

Zobacz również: Nowy JPK_VAT

Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać?

Odwieczne pytanie brzmi: czy na zielonej strzałce w lewo można zawracać? Jeżeli ta pojawia się na sygnalizatorze głównym, to niestety nie można! Powód przemawiający za tym jest dość prosty. Strzałka wskazuje jedyną możliwość wykonania bezkolizyjnego zjazdu ze skrzyżowania. Aby zawracanie w takim przypadku było możliwe, strzałka na sygnalizatorze musi wskazywać skręt w lewo oraz zawracanie.

Zielona strzałka: mandat do 250 złotych!

Czasami w wyniku niewiedzy, a czasami ignorancji kierowcy mimo wszystko zawracają na skrzyżowaniach z zieloną strzałką w lewo. W ten sposób narażają się na karę. Jeżeli policjanci ujawnią wykroczenie, mają obowiązek zatrzymania prowadzącego. W najlepszej opcji ten otrzyma pouczenie. W najgorszej mandat karny opiewający na 250 złotych. Ponadto do jego konta dopisanych zostanie aż 5 punktów karnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zielona strzałka a pierwszeństwo
Zielona strzałka a pierwszeństwo

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama