reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Pierwszeństwo łamane: zasady zachowania się na skrzyżowaniu

Pierwszeństwo łamane: zasady zachowania się na skrzyżowaniu

Pierwszeństwo łamane dość mocno zmienia zasady obowiązujące na skrzyżowaniu. Jakie są jego zasady i o czym pamiętać? Już odpowiadamy.

Co to jest pierwszeństwo łamane?

W typowym scenariuszu skrzyżowanie albo jest równorzędne, albo ma określone pierwszeństwo prostopadłe, albo ma ruch kierowany światłami. Przepisy wyróżniają jednak jeszcze jeden przypadek krzyżowania się drób. Czym jest pierwszeństwo łamane? Zasady poruszania się pojazdów na takim odcinku są wyznaczone za pomocą tablicy T-6. Ona za pomocą grubej linii wskazuje sposób przebiegu drogi z pierwszeństwem. Dodatkowo wjazdy na skrzyżowanie są oznaczone tablicami D-1 oraz A-7 wskazującymi drogę z pierwszeństwem i podporządkowaną.

Pierwszeństwo łamane: jak używać kierunkowskazów?

Pomijając fakt, że pierwszeństwo łamane wprowadza nietypowy przebieg drogi z pierwszeństwem, jest to typowe skrzyżowanie. A to oznacza, że przed wjazdem na nie kierowca powinien dokładnie sprawdzić znaki i zastosować się do zasad wyznaczonych przez nie. Poza tym obligatoryjne jest np. stosowanie kierunkowskazu. I to nawet w przypadku, w którym kierowca porusza się drogą z pierwszeństwem. Sygnalizowanie manewrów sprawi, że inni użytkownicy danego odcinka będą znali zamiary prowadzącego, a tym samym ruch będzie przebiegał sprawniej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama