reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości. Co to oznacza?

Ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości. Co to oznacza?

Każdy kierowca wiem, że kluczowe jest nie tylko znaczenie samych znaków, ale również ich połączeń. A więc jaką informację przekazuje ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości? Sprawdziliśmy.

Ograniczenia prędkości są kluczowe dla kierowców. Stosowanie się do nich chroni przed mandatem, a nawet utratą prawa jazdy. W jaki sposób drogowcy je wyznaczają? W pierwszej kolejności na podstawie zasad generalnych - tj. przepisów mówiących np. o tym, że maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h. Po drugie kluczem do sukcesu stają się znaki - te albo podwyższają, albo obniżają limit prędkości. Co jednak w sytuacji, w której ograniczenie prędkości nie jest znakiem samodzielnym, a występuje pod znakiem miejscowości? To niezwykle kluczowa informacja.

Zobacz również: Nowa matryca stawek VAT

Ograniczenie prędkości a znak miejscowości

W takim przypadku przepisy mówią jasno: ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości obowiązuje na terenie całej gminy czy miasta. W ten sposób tworzone jest coś na kształt strefy z ograniczeniem prędkości. Jak zmienić limit na terenie miejscowości prędkości? Kierowca będzie mógł nieco przyspieszyć, ewentualnie zostanie zmuszony do zredukowania szybkości jazdy wtedy, gdy napotka kolejny znak zmieniający dozwoloną prędkość. Ten będzie jednak obowiązywał wyłącznie do następującego po nim skrzyżowania. Kiedy ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości zostaje odwołane? Zawsze wtedy, gdy samochód opuści miejscowość - o czym zostanie poinformowany stosowną tablicą.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama