reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Zawracanie na lewoskręcie - sygnalizator S-3e

Zawracanie na lewoskręcie - sygnalizator S-3e

Sygnalizator kierunkowy S-3 nakazujący skręt w lewo zabrania kierowcom zawracania na skrzyżowaniu. Jak się okazuje mało osób zdaje sobie z tego sprawę.

Sygnalizacja świetlna została opracowana w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscach, w których krzyżują się drogi o większym natężeniu ruchu. Jest ona pomocna zwłaszcza dla kierowców wykonujących na skrzyżowaniu manewr skrętu w lewo, który ze względu na ograniczoną widoczność wymaga większej cierpliwości i opanowania.

Sygnalizator kierunkowy S-3

Wprowadzenie idei tzw. ruchu bezkolizyjnego na skrzyżowaniach umożliwiły sygnalizatory kierunkowe, określające ruch  pojazdów na poszczególnych pasach jezdni za pomocą strzałek. W rezultacie jeśli na sygnalizatorze wyświetla się sygnał zezwalający na skręt w lewo (sygnalizator S-3e), to kierowca ma pewność, że może bezpiecznie skręcić na skrzyżowaniu bez ryzyka, że dojdzie do kolizji z innym pojazdem (chyba, że jego kierowca wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle).

Zobacz też: Zielona strzałka – jak się zachować

Zawracanie na lewoskręcie - mandat i punkty karne

Niestety duża część kierowców nie zdaje sobie sprawy, że tzw. lewoskręt nie pozwala na zawracanie na skrzyżowaniu. Jest to bowiem sygnał nakazujący wykonanie na skrzyżowaniu manewru skrętu w lewo (i tylko niego). Złamanie tego przepisu niesie ze sobą konsekwencje karne. Oprócz mandatu w wysokości 250 zł na konto kierowcy trafi także 5 pkt karnych. Na skrzyżowaniu można zawracać jeśli znajduje się na nim sygnalizator kierunkowy S-3f (skręt w lewo i zawracanie).

Znaki poziome - zawracanie

Warto przy tym zauważyć, że problem ten wygląda inaczej w przypadku skrzyżowania z ogólnym sygnalizatorem (S-1) oraz strzałką kierunkową P-8b namalowaną na jezdni. Jeśli znajduje się ona na skrajnym, lewym pasie to kierowca ma prawo aby zawrócić (chyba, że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 zakazującym zawracania, bądź ruch jest kierowany sygnalizatorem kierunkowym S-3). Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku znaków uzupełniających F-10 i F11.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama