reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Prawidłowe ustawienie znaków drogowych

Prawidłowe ustawienie znaków drogowych

Kodeks drogowy dopuszcza stosowanie różnego rodzaju znaków drogowych - pionowych i poziomych. Jakie są wymogi formalne odnośnie ustawiania znaków?

Znaków drogowych nie wolno stawiać samodzielnie

Rozróżniamy dwa rodzaje znaków drogowych: pionowe i poziome. Każdy kierowca powinien potrafić wyróżnić sześć głównych grup znaków pionowych: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające. Niestety, jak wiadomo w praktyce wielu użytkowników drogi nie umie ich prawidłowo odczytać. Za nieprzestrzeganie poleceń wydawanych przez znaki, grożą obciążenia finansowe. Kwoty mandatów mogą być różne. Za zwyczaj mieszczą się w przedziale od 50 do 500 złotych. Zabronione jest niszczenie ich oraz usuwanie. Grozi to grzywną w wysokości 400 złotych. Również samowolne umieszczanie jakiegoś znaku na drodze jest  karane mandatem w wysokości 100 złotych.

Zobacz też: Niewidoczny znak drogowy, a mandat

Prawidłowe ustawienie znaków drogowych

Znaki na drodze powinny być umieszczone na drodze w odpowiedni sposób. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania na drogach.  Znaki te powinny być ulokowane po prawej stronie jezdni lub nad nią jeśli dotyczą wszystkich pasów ruchu. W niektórych sytuacjach możemy spotkać znaki ustawione po lewej stronie drogi. Według rozporządzenia ministra znaki muszą być ustawione w odpowiedniej odległości od siebie. Na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h obowiązuje odległość 50 metrów. Na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h – 20 metrów, a na pozostałych 10 metrów.

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Wytyczne mówią również o odległości znaków od jezdni oraz wysokości ich umieszczania. Na drogach z poboczem znaki muszą być usytuowane nie mniej niż 0,5 metra od krawędzi korony drogi (korona drogi jest to według ustawy o drogach publicznych ,, jezdnia z poboczami, zatokami autobusowymi, a przy drogach dwujezdniowych – również z pasami awaryjnego postoju i pasem dzielącym jezdnie”). W przypadku zarówno dróg gruntowych, jak i dróg z poboczami o nawierzchni twardej, znak należy postawić na poboczu w odległości nie mniejszej niż 0,5 metra od krawędzi pobocza. W razie szerokiego nasypu znaki należy usytuować w koronie drogi w odległości do 5 metrów od krawędzi jezdni. Znaki na ulicach muszą być postawione w odległości od 0,5 do 2 metrów od krawędzi drogi. W przypadku ich wysokości, to dolna krawędź znaku powinna byś ustawiona na minimum 2 metrach od poziomu drogi. W sytuacji, gdzie znak mieści się w obszarze zabudowanym na chodniku to wartość ta wzrasta do 2,2 metra.

Źródło: Korkowo.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawidłowe ustawienie znaków drogowych / Fot. Fotolia
Prawidłowe ustawienie znaków drogowych / Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama