reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Niepełnosprawni a znaki drogowe – na co zwracać uwage?

Niepełnosprawni a znaki drogowe – na co zwracać uwage?

Osoba niepełnosprawna w pewnych wypadkach może nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Jednak, jeśli staje na kopercie, powinna być pewna, czy jest ona przeznaczona dla niepełnosprawnych.

Gdy osoba niepełnosprawna ma kartę parkingową poświadczającą niepełnosprawność, może nie stosować się do pewnych znaków, które utrudniają jej dotarcie do miejsca przeznaczenia.

Zobacz również: Gdzie nie można się zatrzymać?

Są to:

1. zakaz ruchu, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych (B-3, autobusów (B-3a), motocykli (B-4) i motorowerów (B-10).

2. Nie dotyczą ich także znaki zatrzymywania (B-35, B-37, B-38, B-39), choć już zakazu postoju i zatrzymywania (B-36) należy przestrzegać.

Wyjątkiem wśród znaków postoju są te, które opatrzone są tabliczką „Dotyczy także niepełnosprawnych”. W wypadku poruszania się niezgodnie ze znakami należy zachować szczególną ostrożność, bo inni użytkownicy drogi mogą się poczuć zaskoczeni obecnością samochodu na przykład w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz ruchu pojazdów silnikowych.

Zobacz również: Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu

Niepełnosprawni powinni także zwracać uwagę na oznaczenia kopert, gdyż nie każda jest przeznaczona dla nich. O tym, że na kopercie (znak poziomy P-20) może zaparkować niepełnosprawny, informuje znak pionowy D-18a wraz z umieszczonym pod nim symbolem wózka (T-29). Jeśli tabliczki z symbolem nie ma, na kopercie powinien znajdować się rysunek wózka z osobą niepełnosprawną (P-24). Osoba niepełnosprawna zostawiając samochód w takim miejscu powinna włożyć za szybę oryginał karty parkingowej odwróconej rewersem (tam gdzie są dane).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama