reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Co grozi za spowodowanie wypadku?

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Jest wiele czynników, które decydują o tym, jak bardzo dotkliwa będzie kara za spowodowanie kolizji lub wypadku. Co dokładnie grozi za spowodowanie wypadku, a co za spowodowanie kolizji?

Kara za spowodowanie wypadku lub stłuczki jest zależna od wielu czynników. Jednak najistotniejsze jest to, czy mamy do czynienia z wypadkiem, czy kolizją.

Zobacz też: Wypadek, czy kolizja?

Stłuczka czy wypadek – jest różnica

Gdy spowodujemy kolizję (czyli w wyniku zderzenia nikt nie zginął ani nie doznał poważnych obrażeń), grozi nam mandat do 500 zł i 6 punktów karnych. Gdy kierowca odmówi przyjęcia mandatu, sprawa trafi do sądu.

Surowszych kar możemy się spodziewać, gdy w wyniku zdarzenia poszkodowani będą mieli lekki i średnie obrażenia, których skutki są odczuwalne ponad 7 dni. W takim przypadku mamy do czynienia z wypadkiem, a sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Otrzyma też 10 punktów karnych. Jeżeli osoba, która spowodowała wypadek jest dodatkowo pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, grozi jej do 4,5 roku pozbawienia wolności

Jeżeli sprawca spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby, to podlega on każe pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Nawet 12 lat więzienia za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Jeżeli sprawca w monecie wypadku był pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających grozi mu od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, może zostać ukarany dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Gdy kierowca w monecie spowodowania wypadku znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Zostanie on ukarany 10 punktami karnymi. Samo prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest zagrożone pozbawieniem wolności do lat 2.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama