reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

W jaki sposób pokryć naprawę szkód powstałych w wyniku wjechania w dziurę w drodze? Czy należy oczekiwać zapłaty za naprawę pojazdu od zarządcy drogi, czy może lepiej naprawić auto z własnej polisy ubezpieczeniowej?

Według danych zgromadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad aż 39,4% polskich dróg krajowych jest w złej kondycji, z czego stan 14,1% określono jako krytyczny. Najgorsze drogi w Polsce znajdują się w województwie wielkopolskim. Aż 47,3% tamtejszych dróg krajowych należy naprawić. Najwięcej dróg dobrej jakości - aż 85,1% w stanie dobrym i zadowalającym - znajduje się województwie zachodniopomorskim.

W okresie późnej zimy i przedwiośnia plagą na polskich drogach są wszelkiego rodzaju wyrwy i dziury w asfalcie. Często występują tak obficie, że trudno je ominąć, a wjechanie w którąś z nich nierzadko kończy się uszkodzeniem opony, felgi, a w skrajnych przypadkach nawet zawieszenia.

Czy można ubiegać się o odszkodowanie za szkody powstałe na skutek wjechania w dziurę w drodze?

- W przypadku uszkodzenia pojazdu z powodu złego stanu drogi jego właściciel zawsze ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Co roku późną zimą i wczesną wiosną liczba tego typu spraw gwałtownie rośnie. Kierowcy muszą pamiętać, że odpowiedzialność za zdarzenia powstałe na dziurawej jezdni ponosi zarządca drogi, na której doszło do zdarzenia. I to on jest w związku z tym zobowiązany do naprawienia szkody, czyli pokrycia kosztów naprawy auta czy motocykla. Rynkowa praktyka pokazuje, że większość zarządców posiada ubezpieczenie OC, więc kierowcom rekompensatę wypłacają zazwyczaj ubezpieczyciele - mówi Michał Makarczyk, Dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Co trzeba zrobić, żeby dostać odszkodowanie za wjechanie w dziurę w drodze?

W pierwszej kolejności należy powiadomić policję. Funkcjonariusz sporządzi notatkę ze szczegółowym opisem okoliczności powstania szkody. Następnie należy zgłosić sprawę do odpowiedniego zarządcy drogi, który albo przekaże informację o zdarzeniu do swojego ubezpieczyciela, albo udostępni poszkodowanemu dane o posiadanej polisie odpowiedzialności cywilnej. W przypadku, gdy zarządca udostępni dane o Policie OC, właściciel uszkodzonego pojazdu jest zobowiązany samodzielnie zgłosić się do zakładu ubezpieczeń.

Zobacz też: Co to jest CEPiK?

Jak udokumentować zdarzenie, by uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu w wyniku wjechania w dziurę w drodze?

- Kluczowe jest zrobienie zdjęć miejsca powstania szkody, na których widoczny jest zły stan nawierzchni, np. wyrwy, a także sfotografowanie wszystkich uszkodzeń pojazdu. W miarę możliwości można także zebrać oświadczenia od ewentualnych świadków. Warto również zauważyć, że polisa OC zarządcy drogi jest dobrowolna, a w przypadku jej braku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie jezdni w odpowiednim stanie będzie musiał pokryć szkodę z własnego budżetu – dodaje Michał Makarczyk z Compensy.

Naprawa uszkodzeń pojazdu z własnej polisy

Nie zawsze zarządca drogi pokryje koszt naprawy uszkodzonego pojazdu. Wystarczy, że kierowca złamał przepisy ruchu drogowego (np. przekroczył dopuszczalną prędkość) lub odcinek drogi z ubytkami w asfalcie został odpowiednio oznaczony przez zarządcę. W takim wypadku właściciel pojazdu również może ubiegać się o rekompensatę , o ile posiada dobrowolną polisę AC. Likwidacja szkody spowoduje jednak wzrost składki przy zakupie kolejnego ubezpieczenia. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które zapewniają wsparcie w przypadku problemów z kołami i jednocześnie nie mają wpływu na wysokość składki za AC.

Zobacz też: Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

- Po uszkodzeniu auta na dziurawej drodze przydaje się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia opon, które zapewnia organizację i pokrycie kosztów pomocy polegającej na naprawie wykonanej na miejscu zdarzenia lub holowaniu pojazdu do warsztatu. Co ważne, likwidacja szkody z tego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na polisy OC lub AC posiadane w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – tłumaczy Michał Makarczyk.

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama