| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

W jaki sposób pokryć naprawę szkód powstałych w wyniku wjechania w dziurę w drodze? Czy należy oczekiwać zapłaty za naprawę pojazdu od zarządcy drogi, czy może lepiej naprawić auto z własnej polisy ubezpieczeniowej?

Według danych zgromadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad aż 39,4% polskich dróg krajowych jest w złej kondycji, z czego stan 14,1% określono jako krytyczny. Najgorsze drogi w Polsce znajdują się w województwie wielkopolskim. Aż 47,3% tamtejszych dróg krajowych należy naprawić. Najwięcej dróg dobrej jakości - aż 85,1% w stanie dobrym i zadowalającym - znajduje się województwie zachodniopomorskim.

W okresie późnej zimy i przedwiośnia plagą na polskich drogach są wszelkiego rodzaju wyrwy i dziury w asfalcie. Często występują tak obficie, że trudno je ominąć, a wjechanie w którąś z nich nierzadko kończy się uszkodzeniem opony, felgi, a w skrajnych przypadkach nawet zawieszenia.

Czy można ubiegać się o odszkodowanie za szkody powstałe na skutek wjechania w dziurę w drodze?

- W przypadku uszkodzenia pojazdu z powodu złego stanu drogi jego właściciel zawsze ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Co roku późną zimą i wczesną wiosną liczba tego typu spraw gwałtownie rośnie. Kierowcy muszą pamiętać, że odpowiedzialność za zdarzenia powstałe na dziurawej jezdni ponosi zarządca drogi, na której doszło do zdarzenia. I to on jest w związku z tym zobowiązany do naprawienia szkody, czyli pokrycia kosztów naprawy auta czy motocykla. Rynkowa praktyka pokazuje, że większość zarządców posiada ubezpieczenie OC, więc kierowcom rekompensatę wypłacają zazwyczaj ubezpieczyciele - mówi Michał Makarczyk, Dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Co trzeba zrobić, żeby dostać odszkodowanie za wjechanie w dziurę w drodze?

W pierwszej kolejności należy powiadomić policję. Funkcjonariusz sporządzi notatkę ze szczegółowym opisem okoliczności powstania szkody. Następnie należy zgłosić sprawę do odpowiedniego zarządcy drogi, który albo przekaże informację o zdarzeniu do swojego ubezpieczyciela, albo udostępni poszkodowanemu dane o posiadanej polisie odpowiedzialności cywilnej. W przypadku, gdy zarządca udostępni dane o Policie OC, właściciel uszkodzonego pojazdu jest zobowiązany samodzielnie zgłosić się do zakładu ubezpieczeń.

Zobacz też: Co to jest CEPiK?

Jak udokumentować zdarzenie, by uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu w wyniku wjechania w dziurę w drodze?

- Kluczowe jest zrobienie zdjęć miejsca powstania szkody, na których widoczny jest zły stan nawierzchni, np. wyrwy, a także sfotografowanie wszystkich uszkodzeń pojazdu. W miarę możliwości można także zebrać oświadczenia od ewentualnych świadków. Warto również zauważyć, że polisa OC zarządcy drogi jest dobrowolna, a w przypadku jej braku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie jezdni w odpowiednim stanie będzie musiał pokryć szkodę z własnego budżetu – dodaje Michał Makarczyk z Compensy.

Naprawa uszkodzeń pojazdu z własnej polisy

Nie zawsze zarządca drogi pokryje koszt naprawy uszkodzonego pojazdu. Wystarczy, że kierowca złamał przepisy ruchu drogowego (np. przekroczył dopuszczalną prędkość) lub odcinek drogi z ubytkami w asfalcie został odpowiednio oznaczony przez zarządcę. W takim wypadku właściciel pojazdu również może ubiegać się o rekompensatę , o ile posiada dobrowolną polisę AC. Likwidacja szkody spowoduje jednak wzrost składki przy zakupie kolejnego ubezpieczenia. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które zapewniają wsparcie w przypadku problemów z kołami i jednocześnie nie mają wpływu na wysokość składki za AC.

Zobacz też: Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

- Po uszkodzeniu auta na dziurawej drodze przydaje się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia opon, które zapewnia organizację i pokrycie kosztów pomocy polegającej na naprawie wykonanej na miejscu zdarzenia lub holowaniu pojazdu do warsztatu. Co ważne, likwidacja szkody z tego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na polisy OC lub AC posiadane w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – tłumaczy Michał Makarczyk.

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »