reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jak zachować się w przypadku stłuczki na drodze?

Jak zachować się w przypadku stłuczki na drodze?

Kolizja drogowa to najmniej przyjemna rzecz jaka może spotkać kierowcę na drodze. Gdy się wydarzy, wielu kierowców wpada w panikę, nie wiedząc jak załatwić wszelkie formalności z nią związane. Postanowiliśmy pokazać Wam co zrobić po stłuczce, aby załatwić wszystko zgodnie z literą prawa.

Co zrobić po stłuczce samochodowej?

Gdy dojdzie do kolizji drogowej musimy sprawdzić, czy któryś z jej uczestników nie został ranny. Gdyby tak było, zdarzenie takie traktowane byłoby już jak wypadek drogowy. Wtedy procedura wyglądałaby nieco inaczej. Jeśli jednak w wyniku kolizji drogowej nikt nie został ranny i nie wymaga hospitalizacji, to pierwsze co muszą zrobić jej uczestnicy, to uprzątnąć uszkodzone pojazdy z drogi, aby nie utrudniały ruchu na niej. Nie wykonanie tego grozi 150-złotowym mandatem.

Zobacz też: Stłuczka czy wypadek?

Następnym krokiem kierowców biorących udział w stłuczce powinno być spisanie przez nich oświadczenia, w którym sprawca stłuczki przyzna się do swojej winy, poda swoje dane personalne (których autentyczność pozostali kierowcy muszą sprawdzić odczytując jego dowód osobisty) i wskaże poszkodowane osoby.

Pamiętajcie o tym, ze sprawca zdarzenia musi złożyć na oświadczeniu swój podpis (najlepiej taki sam jak w dowodzie osobistym).

Jeśli żadna ze stron biorąca udział w stłuczce nie chce przyznać się do winy, należy wezwać Policję, celem ustalenia sprawcy. Ten może co prawda nie zgodzić się z ustaleniami Policjantów i przekazać sprawę do sądu, ale taka sytuacja jest rzadkością.

Orzeczenie Policjanta nie zamyka sprawy. To firma ubezpieczeniowa będzie musiała sama rozstrzygnąć czy odszkodowanie się należy czy nie.

Kolejnym krokiem jest powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji. Warto to zrobić zaraz po spisaniu oświadczenia, ale jeśli tego nie zrobimy od razu, to nic się nie stanie. Zwłaszcza, że niektóre firmy ubezpieczeniowe i tak mają infolinie czynne tylko przez kilka godzin dziennie. Zróbmy to jednak najszybciej, jak to tylko będzie możliwe.

Warto pamiętać, że nie można podejmować prób naprawy auta we własnym zakresie, zanim auta nie obejrzy rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy. Sprawa może się jednak przedłużyć o kolejne 60 dni, jeśli zdarzenie ma skomplikowany charakter i występują trudności w orzeczeniu sprawcy.

Zobacz też: Czy uczestnicy stłuczki zawsze dmuchają w alkomat?

Auto można naprawić na dwa sposoby – albo bezgotówkowo, wstawiając auto do warsztatu samochodowego, który naprawi auto a wszelkimi kosztami obarczy ubezpieczyciela, albo otrzymując odszkodowanie pieniężne na podstawie kosztorysu przygotowanego przez rzeczoznawcę, którego przysłał zakład ubezpieczeń.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 22.03.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolizja drogowa Fot. Fotolia
Kolizja drogowa Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama