reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest często najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu dotyczącego zdarzenia drogowego. Jak poprawnie napisać takie oświadczenie? Co powinno ono zawierać?

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Na naszych drogach często dochodzi do kolizji drogowych. Jednak nie każde zdarzenie musi skutkować wzywaniem policji, a w rezultacie mandatem oraz punktami karnymi. W takim wypadku niezbędny będzie formularz oświadczenia sprawcy kolizji, dlatego warto go mieć zawsze w samochodzie. Poniżej opisujemy krok po kroku, które elementy powinny zawierać się w tym dokumencie.

Definicja kolizji

Określenie kolizji drogowej nie jest opisane ani w Ustawie Prawa o Ruchu Drogowym, ani w kodeksie wykroczeń. Jest to określenie potoczne, które jest stosowane zarówno przez policjantów, organy sądownicze oraz ubezpieczeniowe, jak również przez wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zobacz też: Odpowiedzialności za kolizję drogową na nieodśnieżonej drodze

„Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden 

z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

Aby sprawa zakończyła się spisaniem oświadczenia sprawcy kolizji, ważne jest aby żaden z uczestników nie zgłaszał zastrzeżeń odnośnie przebiegu zdarzenia, rozmiaru uszkodzeń oraz stanu zdrowia uczestników. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, konieczne jest wezwanie policji, która sporządzi szczegółowe oświadczenie. Po przeprowadzeniu dochodzenia, winny spowodowania kolizji zostanie ukarany mandatem.

Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja

Co powinno zawierać się w oświadczeniu sprawcy kolizji?

  1. Dane kierowców oraz właścicieli pojazdów – ważne jest, aby wypełniając oświadczenie, wpisać obowiązkowo dane osób kierujących wszystkimi pojazdami uczestniczącymi w kolizji. W przypadku gdy kierowca któregoś z nich nie jest właścicielem pojazdu, należy obowiązkowo wpisać dane właściciela kierowanego przez niego samochodu.
  2. Dane pojazdów – bardzo istotne jest, aby w naszym oświadczeniu znalazły się najważniejsze dane dotyczące pojazdów, takie jak numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe oraz numery polis.
  3. Data i miejsce zdarzenia – ważnym elementem jest precyzyjne określenie daty, miejsca oraz czasu zdarzenia.
  4. Uszkodzenia pojazdów – obowiązkowo należy wpisać, które konkretnie elementy zostały uszkodzone w wyniku kolizji np. tylny prawy błotnik.
  5. Okoliczności – należy wpisać dokładnie, jak doszło do wypadku oraz z jakiej winy nastąpiło zdarzenie, np. „ Do kolizji doszło w wyniku niezastosowania się do znaku ustępu pierwszeństwa przez sprawcę”.
  6. Inne szkody powstałe w wyniku kolizji – podczas zderzenia mogło dojść do uszkodzenia przedmiotów znajdujących się wewnątrz pojazdu np. ładunku przewożonego pojazdem pokrzywdzonego. W tej rubryce wymieniamy konkretnie co uległo uszkodzeniu, należy wypisać jaki to był ładunek i ile uległo uszkodzeniu.
  7. Świadkowie zdarzenia – bardzo ważną sprawą podczas kolizji drogowej jest kwestia świadków. Mogą być oni bardzo pomocni, podczas ustalania sprawcy kolizji. Dlatego jeśli są świadkowie naszego zdarzenia, wpisujemy ich personalia, adres zamieszkania, kontakt telefoniczny. Warto, by świadkowie potwierdzili te dane własnoręcznym podpisem.
  8. Podpis – ostatnią ale i najważniejszą rzeczą podczas spisywania oświadczenia jest podpis poszkodowanego oraz sprawcy kolizji. Lepiej będzie, gdy będzie to podpis czytelny, ponieważ autentyczność takiego podpisu łatwiej jest potwierdzić biegłemu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama