Kategorie

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
Wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
Oświadczenie sprawcy kolizji jest często najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu dotyczącego zdarzenia drogowego. Jak poprawnie napisać takie oświadczenie? Co powinno ono zawierać?

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Na naszych drogach często dochodzi do kolizji drogowych. Jednak nie każde zdarzenie musi skutkować wzywaniem policji, a w rezultacie mandatem oraz punktami karnymi. W takim wypadku niezbędny będzie formularz oświadczenia sprawcy kolizji, dlatego warto go mieć zawsze w samochodzie. Poniżej opisujemy krok po kroku, które elementy powinny zawierać się w tym dokumencie.

Definicja kolizji

Określenie kolizji drogowej nie jest opisane ani w Ustawie Prawa o Ruchu Drogowym, ani w kodeksie wykroczeń. Jest to określenie potoczne, które jest stosowane zarówno przez policjantów, organy sądownicze oraz ubezpieczeniowe, jak również przez wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zobacz też: Odpowiedzialności za kolizję drogową na nieodśnieżonej drodze

„Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden 

z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

Aby sprawa zakończyła się spisaniem oświadczenia sprawcy kolizji, ważne jest aby żaden z uczestników nie zgłaszał zastrzeżeń odnośnie przebiegu zdarzenia, rozmiaru uszkodzeń oraz stanu zdrowia uczestników. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, konieczne jest wezwanie policji, która sporządzi szczegółowe oświadczenie. Po przeprowadzeniu dochodzenia, winny spowodowania kolizji zostanie ukarany mandatem.

Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja

Co powinno zawierać się w oświadczeniu sprawcy kolizji?

 1. Dane kierowców oraz właścicieli pojazdów – ważne jest, aby wypełniając oświadczenie, wpisać obowiązkowo dane osób kierujących wszystkimi pojazdami uczestniczącymi w kolizji. W przypadku gdy kierowca któregoś z nich nie jest właścicielem pojazdu, należy obowiązkowo wpisać dane właściciela kierowanego przez niego samochodu.
 2. Dane pojazdów – bardzo istotne jest, aby w naszym oświadczeniu znalazły się najważniejsze dane dotyczące pojazdów, takie jak numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe oraz numery polis.
 3. Data i miejsce zdarzenia – ważnym elementem jest precyzyjne określenie daty, miejsca oraz czasu zdarzenia.
 4. Uszkodzenia pojazdów – obowiązkowo należy wpisać, które konkretnie elementy zostały uszkodzone w wyniku kolizji np. tylny prawy błotnik.
 5. Okoliczności – należy wpisać dokładnie, jak doszło do wypadku oraz z jakiej winy nastąpiło zdarzenie, np. „ Do kolizji doszło w wyniku niezastosowania się do znaku ustępu pierwszeństwa przez sprawcę”.
 6. Inne szkody powstałe w wyniku kolizji – podczas zderzenia mogło dojść do uszkodzenia przedmiotów znajdujących się wewnątrz pojazdu np. ładunku przewożonego pojazdem pokrzywdzonego. W tej rubryce wymieniamy konkretnie co uległo uszkodzeniu, należy wypisać jaki to był ładunek i ile uległo uszkodzeniu.
 7. Świadkowie zdarzenia – bardzo ważną sprawą podczas kolizji drogowej jest kwestia świadków. Mogą być oni bardzo pomocni, podczas ustalania sprawcy kolizji. Dlatego jeśli są świadkowie naszego zdarzenia, wpisujemy ich personalia, adres zamieszkania, kontakt telefoniczny. Warto, by świadkowie potwierdzili te dane własnoręcznym podpisem.
 8. Podpis – ostatnią ale i najważniejszą rzeczą podczas spisywania oświadczenia jest podpis poszkodowanego oraz sprawcy kolizji. Lepiej będzie, gdy będzie to podpis czytelny, ponieważ autentyczność takiego podpisu łatwiej jest potwierdzić biegłemu.

Potrzebujesz wiarygodnych treści i chcesz być na bieżąco - skorzystaj z naszych narzędzi >>
Kompleksowe narzędzia 4.0 dla jednostek budżetowych: INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa, Plan Kont, Sprawozdawczość Budżetowa
Kompleksowe narzędzia 4.0 dla jednostek budżetowych: INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa, Plan Kont, Sprawozdawczość Budżetowa
Tylko teraz
Stłuczka, kolizja
Fotolia
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.