| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Oświadczenie sprawcy wypadku ma co do zasady moc prawną (jest skutecznym oświadczeniem woli) –może jednak być przez sprawcę zmieniane- lub nie dokona on potwierdzenia zdarzenia po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem. Towarzystwa ubezpieczeniowo często wysyłają do sprawcy monit w danej sprawie- przedstawiając mu okoliczności zdarzenia i prosząc o potwierdzenie wersji zawartej w oświadczeniu.

Zobacz również: Punkty karne - kompendium

Protokół sporządzony przez funkcjonariusz Policji ma mocniejszą moc dowodową- i nie wymaga potwierdzenia w późniejszym postępowaniu przed ubezpieczycielem(choć sprawca może próbować protokół podważyć i odmówić jego podpisu).

Protokół policyjne jest podstawą do dochodzenia roszczeń i zgłoszenia zdarzenia przez poszkodowanego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia policjanci ustalą przebieg wydarzeń- mają również prawo wylegitymować sprawcę. Sięgając do ewidencji pojazdów może również potwierdzić czy i gdzie ubezpieczony jest sprawca (gdyby nie posiadał dowodu zawarcia umowy lub dowodu opłacenia składki).

Ustalona przez Policję wersja wydarzeń pozwoli również w łatwiejszy sposób stwierdzić kto ponosi winę za daną stłuczkę- tym samym stwierdzi, który z kierowców musi uruchomić ubezpieczenie OC.

Zobacz również: Atrapy fotoradarów znikną z polskich dróg

Należy pamiętać o tym, że wezwanie Policji zawsze jest możliwe- nie zawsze jednak konieczne. W określonych sytuacjach jest to jednak niezbędne. Dotyczy to wypadków drogowych, w których:
- ktoś odniósł obrażenia,
- osoba poszkodowana zmarła.

Obecność funkcjonariuszy Policji jest również niezbędna w sytuacji zatamowania ruchu lub jego znaczącego utrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »