reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Oświadczenie sprawcy wypadku ma co do zasady moc prawną (jest skutecznym oświadczeniem woli) –może jednak być przez sprawcę zmieniane- lub nie dokona on potwierdzenia zdarzenia po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem. Towarzystwa ubezpieczeniowo często wysyłają do sprawcy monit w danej sprawie- przedstawiając mu okoliczności zdarzenia i prosząc o potwierdzenie wersji zawartej w oświadczeniu.

Zobacz również: Punkty karne - kompendium

Protokół sporządzony przez funkcjonariusz Policji ma mocniejszą moc dowodową- i nie wymaga potwierdzenia w późniejszym postępowaniu przed ubezpieczycielem(choć sprawca może próbować protokół podważyć i odmówić jego podpisu).

Protokół policyjne jest podstawą do dochodzenia roszczeń i zgłoszenia zdarzenia przez poszkodowanego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia policjanci ustalą przebieg wydarzeń- mają również prawo wylegitymować sprawcę. Sięgając do ewidencji pojazdów może również potwierdzić czy i gdzie ubezpieczony jest sprawca (gdyby nie posiadał dowodu zawarcia umowy lub dowodu opłacenia składki).

Ustalona przez Policję wersja wydarzeń pozwoli również w łatwiejszy sposób stwierdzić kto ponosi winę za daną stłuczkę- tym samym stwierdzi, który z kierowców musi uruchomić ubezpieczenie OC.

Zobacz również: Atrapy fotoradarów znikną z polskich dróg

Należy pamiętać o tym, że wezwanie Policji zawsze jest możliwe- nie zawsze jednak konieczne. W określonych sytuacjach jest to jednak niezbędne. Dotyczy to wypadków drogowych, w których:
- ktoś odniósł obrażenia,
- osoba poszkodowana zmarła.

Obecność funkcjonariuszy Policji jest również niezbędna w sytuacji zatamowania ruchu lub jego znaczącego utrudnienia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama