reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Brak OC a kolizja. Jakie konsekwencje czekają na kierowców?

Brak OC a kolizja. Jakie konsekwencje czekają na kierowców?

Brak OC a kolizja, czyli dziś opowiemy o tym co się stanie, gdy brak obowiązkowej polisy zostanie ujawniony podczas zdarzenia drogowego.

Kolizja: brak OC sprawcy

W roku 2019 w Polsce doszło do blisko 500 tysięcy kolizji. Proste zdarzenia kierowcy mogą zakończyć wymieniając się danymi i oświadczeniem. Co jednak w sytuacji, w której okaże się, że samochód sprawcy nie ma ważnej polisy OC? W takim przypadku najlepiej poprosić o pomoc policję. Funkcjonariusze ocenią zdarzenie i przygotują raport. Na jego podstawie poszkodowany będzie mógł łatwiej dochodzić swoich praw. Jak tych praw powinien dochodzić? Zgłasza szkodę do dowolnie wybranej firmy ubezpieczeniowej - ta przekazuje sprawą do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaca odszkodowanie.

Co ze sprawcą? Ten nie uniknie odpowiedzialności. W pierwszej kolejności będzie musiał wycofać pojazd z ruchu. Nie spełnia on w końcu przesłanek pozwalających na eksploatację na drogach publicznych. Poza tym będzie musiał zwrócić całą kwotę wypłaconą poszkodowanemu - UFG zgłosi się z roszczeniem. A na tym nie koniec konsekwencji. Bo sprawcę czeka jeszcze kara za brak OC z UFG. Ile jest kary za brak OC? To zależy. Stawki przedstawiamy poniżej.

Kolizja: brak OC poszkodowanego

Może się okazać, że podczas pokolizyjnej kontroli dokumentów wyjdzie na jaw iż to samochód poszkodowanego nie miał ważnej polisy OC. Co w takim przypadku? Poszkodowany nadal oczywiście może liczyć na wypłatę z ubezpieczenia sprawcy. Niestety w tym samym czasie naraża się na karę. W razie kolizji brak OC poszkodowanego wiąże się z otrzymaniem grzywny wystawionej przez UFG.

Brak OC: kara w 2020 r. - samochód osobowy

  • kara za brak OC do 3 dni - 1040 zł
  • kara za brak OC do 14 dni - 2600 zł
  • kara za brak OC do 7 dni - 5200 zł

Kto odpowiada za brak OC? Kierowca czy właściciel?

Jeżeli się okaże, że w chwili zdarzenia drogowego to nie właściciel był kierowcą, odpowiedzialność zarówno w ramach wypłaty odszkodowania, jak i zapłaty kary ponoszą solidarnie kierowca i właściciel. Oznacza to mniej więcej tyle, że z punktu widzenia UFG nie ma znaczenia, który z nich zapłaci większość czy nawet całą kwotę. Fundusz ściągnie pieniądze z tej osoby, która w danym momencie będzie miała akurat większe możliwości finansowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama