| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Wypadek lub stłuczka - badanie alkomatem

Wypadek lub stłuczka - badanie alkomatem

Czy w przypadku każdego zdarzenia drogowego policjant musi sprawdzić trzeźwość kierowców? Czy można odmówić badania alkomatem?

Kolizja na drodze bardzo często mylona z wypadkiem samochodowym (w tym drugim przypadku są osoby ranne) nierozerwalnie łączy się z ogromną porcją nerwów i frustracji. O ile straty w takim przypadku dotyczą tylko mienia (a nie osób) to mimo wszystko konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bardzo dotkliwe dla kierowcy. Zwłaszcza, jeśli prowadził pojazd pod wpływem alkoholu.

Policjant nie musi sprawdzać trzeźwości kierowców

Jeśli w zdarzeniu drogowym są ofiary ranne lub zabite to policjant praktycznie zawsze przeprowadza badanie trzeźwości kierowców. Inaczej wygląda sprawa w przypadku kolizji. Jeśli jej uczestniczy nie chcą zakończyć sprawy na oświadczeniu i wzywają policję to funkcjonariusz nie ma obowiązku badania stanu trzeźwości kierowców. Nie oznacza to, że takiej kontroli nie może przeprowadzić. Może to zrobić na wniosek jednego z kierowców biorących udział w zdarzeniu bądź jeśli osobiście uważa, że jest to konieczne.

Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja

Badanie alkomatem - uprawnienia policjantów

W przypadku gdy istnieje podejrzenie, że w zdarzeniu drogowym brali udział nietrzeźwi kierowcy to policjant może poddać ich badaniu na zawartość alkoholu we krwi o czym wyraźnie mówi art. ust. 1 pkt 3. :

Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.  

2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do: 

3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; 

Zobacz też: Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Czy kierowca może odmówić badania alkomatem?

Teoretycznie tak, ale mimo wszystko przepisy pozwalają policji na zweryfikowanie trzeźwości kierującego nawet w przypadku braku jego zgody. Ostatnio pojawiło się jednak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że obecność policjantów przy pobieraniu krwi godzi w intymność osoby badanej. Organ ten stwierdził również, że prawo takie można wprowadzić tylko ustawą a nie rozporządzeniem. Obecnie trwają prace nad konkretnymi zmianami w prawie, które uregulują tę kwestię rozwiązując raz na zawsze ten problem.

Źródło: wykorzystano częściowo materiały prasowe Korkowo.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »