| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Opinia rzeczoznawcy samochodowego, a wypłata odszkodowania

Opinia rzeczoznawcy samochodowego, a wypłata odszkodowania

W sytuacji spornej, w której ubezpieczyciel kwestionuje wysokość wypłaty odszkodowania lub wypłatę odszkodowania w ogóle, właściciele samochodów zazwyczaj sięgają po opinię niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Czy opinia wspomnianego rzeczoznawcy jest podstawą do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela?

Kiedy przydaje się opinia rzeczoznawcy samochodowego?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której na przykład autoryzowana stacja obsługi odmawia naprawienia samochodu na gwarancji tłumacząc, że uszkodzenie powstało na skutek naszych zaniedbań lub niewłaściwej eksploatacji samochodu. Lub inną sytuację, w której zarządca drogi nie chce wypłacić odszkodowania za uszkodzenia powstałe w wyniku wjechania w dziurę w drodze, twierdząc, że wjechanie we wspomnianą wyrwę nie spowodowało jakichkolwiek uszkodzeń. W takiej sytuacji kierowcy zazwyczaj szukają pomocy u specjalistów - niezależnych rzeczoznawców samochodowych, których opinia ma jednoznacznie wskazać, jak powstały zaistniałe usterki.

Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy w takiej sytuacji ma sens, ale niestety nie rozwiąże problemu związanego z niechęcią pokrycia kosztów naprawy samochodu przez ASO lub zarządcę drogi. Dzieje się tak dlatego, że opinia niezależnego rzeczoznawcy w świetle prawa nie jest wiążąca dla żadnej ze stron sporu.

Zobacz też: Brak badań technicznych, a stłuczka

Opinia rzeczoznawcy samochodowego - czy warto?

Czy zatem warto korzystać z usług rzeczoznawcy w przypadku, gdy np. autoryzowana stacja obsługi odmawia naprawienia samochodu w ramach gwarancji, a jesteśmy przekonani o słuszności naszych roszczeń lub ubezpieczyciel zarządcy drogi nie chce pokryć kosztów naprawy uszkodzeń powstałych w wyniku wjechania w dziurę w jezdni? Warto, bo sprawę i tak najpewniej rozstrzygnie sąd. Zakład ubezpieczeniowy lub ASO i tak powołają swoich rzeczoznawców, których opinie mogą się różnić od opinii rzeczoznawcy, do którego się zwróciliśmy z prośbą o opinię. Dzieje się tak m.in. dlatego, że spora część rzeczoznawców samochodowych, którzy działają na zlecenie firm ubezpieczeniowych, czy innych dużych podmiotów nie jest do końca obiektywna. W rezultacie dobrze, by sąd rozstrzygający sprawę miał dostęp nie tylko do opinii przekazanych przez rzeczoznawców ubezpieczyciela, lecz również do opinii przygotowanej przez naszego rzeczoznawcę.

Zobacz też: Wypadek lub stłuczka za granicą - co zrobić?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK