| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kolizje samochodowe – jak się zachować?

Kolizje samochodowe – jak się zachować?

Jak zachować się w obliczu kolizji czy wypadku samochodowego? Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, przeglądamy oferty biur podróży, robimy listy najpotrzebniejszych rzeczy. Rzadko się jednak zastanawiamy nad trudnymi sytuacjami mogącymi się przydarzyć podczas podróżny.

Stres, nerwy, zniszczenia samochodu często sprawiają, że nie umiemy myśleć trzeźwo i działamy pod wpływem emocji. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci kilka praktycznych wskazówek jak postępować kiedy dojdzie już do tego nieprzyjemnego zdarzenia.

Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Jak zachować się w momencie wystąpienia kolizji?

Naturalną reakcją podczas kolizji czy wypadku samochodowego jest stres. Ważne jednak jest, aby zachować zimną krew i spokojnie wyjaśnić sprawę. Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć jest zabezpieczenie samochodu, aby nie stanowił zagrożenia dla innych pojazdów na drodze i ochrona przed jego ewentualnym, dalszym uszkodzeniem. Musisz to jednak zrobić w taki sposób, aby nie dokonać żadnych dodatkowych zmian w stanie samochodu.

Istnieją sytuacje, w których możesz dokonać drobnych napraw własnoręcznie. Są to te sytuacje, które pozwalają na dalszą, bezpieczną jazdę. Przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w uszkodzonym samochodzie dobrze jest go sfotografować, co nie jest trudne przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych i wbudowanych aparatach fotograficznych w telefonach komórkowych. Dokumentacja fotograficzna będzie istotna w procesie likwidacji szkody u ubezpieczyciela.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest zebranie danych osobowych osób, które brały udział w zajściu. W przypadku poważniejszych kolizji dobrze jest również wziąć dane osoby, która była świadkiem wydarzenia. Jeśli w wypadku brał udział inny samochód, nie zapomnij spisać nr polisy OC jego właściciela oraz protokołu dotyczącego okoliczności zajścia.

Zobacz też: Test Mercedes-Benz M 350 BlueTec

UWAGA!

Wezwanie policji jest niezbędne, kiedy:

  • są ranne lub zabite osoby,

  • któryś z uczestników zdarzenia wykazuje symptomy spożycia środków odurzających lub alkoholu,

  • powstała szkoda jest wynikiem wandalizmu,

  • powstała szkoda jest wynikiem kradzieży,

  • skala szkody jest duża,
  • żadna ze stron wypadku nie poczuwa się do odpowiedzialności za wypadek.

Zobacz też: Test Peugeot 301 1.2 VTI 72KM: największy z najtańszych

Zgłaszanie szkody po kolizji

Zgłoszenie szkody stanowi najważniejszy punkt w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji niezwłocznie zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem niezwłocznie po zaistnieniu wypadku. Należy jednak pamiętać że ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach określają w jakim terminie należy najpóźniej zgłosić szkodę i najczęściej jest to 7 dni od powstania szkody.

Czytaj także

Ekspert:

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »