REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzona szyba samochodowa a odszkodowanie

Uszkodzona szyba samochodowa a odszkodowanie
Uszkodzona szyba samochodowa a odszkodowanie
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lub - w razie wypadku -odmową wypłaty odszkodowania. Aby zapobiec tego typu sytuacjom szybę należy naprawić lub wymienić.

Właściciel pojazdu, który uczestniczy w ruchu drogowym z uszkodzoną szybą może zostać ukarany wysokim mandatem lub odebraniem dowodu rejestracyjnego auta. Znane są także przypadki odmowy wypłaty odszkodowania właścicielowi auta biorącego udział w wypadku, ponieważ stwierdzono, że przed wypadkiem szyba w jego aucie była pęknięta. W trosce o własne bezpieczeństwo oraz finanse warto zatem powierzyć naprawę lub wymianę szyby profesjonalistom.

REKLAMA

Czy każdy specjalista to profesjonalista?

Nie każdy punkt wymiany szyby samochodowej jest tak samo rzetelny.  „Powszechną praktyką w warsztatach samochodowych, jest wykorzystywanie tanich odpowiedników klejów do szyb oraz niestosowanie odpowiednich aktywatorów i chemii podkładowej, bez których prawidłowy montaż szyby nie jest możliwy. Dzieje się tak, ponieważ właściciele tych punktów nie chcą inwestować w wysokiej jakości części i materiały. Należy tu jednocześnie  zaznaczyć, że prawidłowy montaż szyby w pojeździe nie ogranicza się tylko do zastosowania określonej marki kleju. Technologia montażu szyby to przede wszystkim precyzyjne i rygorystycznie przestrzegane procedury, w których obok samego kleju równie ważną rolę odgrywają środki i metody użyte do przygotowania klejonych powierzchni  oraz inne parametry technologiczne, takie jak np. sposób wykonania pracy czy minimalny czas, jaki auto z wklejoną szybą musi spędzić w serwisie zanim kierowca wyruszy nim w trasę. Z doświadczenia wiem, że często zdarza się, że podczas wycinania starej szyby przez niedoświadczonych fachowców, zniszczeniu ulegają listwy ozdobne, powłoki lakiernicze w rejonie klejenia i niestety również karoseria wokół szyby. Niejednokrotnie do serwisu NordGlass trafiają niezadowoleni klienci, którym nieprofesjonalni serwisanci z braku nowych klipsów i listew zamontowali stare, które sami skleili. Równie częstym przypadkiem jest montowanie nieoryginalnych zatrzasków” – mówi ekspert z firmy NordGlass.

Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Skutki błędów w montażu szyb

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepoprawna wymiana szyby samochodowej niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nierzetelnie wykonany montaż może skutkować m.in. trwałym uszkodzeniem elektroniki szybowej lub nieszczelnością konstrukcji i w konsekwencji zalaniem układów elektronicznych wewnątrz auta. Źle opływające powietrze po powierzchni szyby będzie również przyczyną nieprzyjemnych świstów, które - powodując dyskomfort - zaburzają koncentrację kierowcy podczas jazdy. Warto pamiętać, że w wyniku niedokładnie wykonanego montażu szyba nie będzie tworzyła stabilnej powłoki i narażona będzie w dużym stopniu na uszkodzenia lub w skrajnych przypadkach na całkowite wypadnięcie.   Co istotne, źle zamontowana szyba nie tylko szybciej i mocniej pęka, ale i w istotny sposób wpływa na sztywność konstrukcji całego auta. Jak mówi Jarosław Kuciński z firmy NordGlass: „Kilka lat temu w USA miał miejsce tragiczny wypadek, w którym kierowca trwale uszkodził kręgosłup. Zdaniem ekspertów to właśnie źle zamontowana szyba spowodowała większe wgniecenie dachu niż miałoby to miejsce w przypadku prawidłowo i stabilnie wklejonej szyby czołowej”

Zobacz też: Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Nowa szyba? Made in Poland oczywiście

W wielu warsztatach samochodowych montuje się tańsze szyby bardzo niskiej jakości. „Zdarza się, że dzieje się to bez wiedzy klienta, a czasem kierowcy skuszeni atrakcyjną ceną i zapewnieniami pseudofachowców decydują się na zakup słabej jakości chińskich odpowiedników, które często nie przylegają do karoserii i nie spełniają swoich podstawowych zadań. Takie szyby nie chronią przed promieniami UVB, łatwo się nagrzewają i zniekształcają obraz.  Nie każdy jest świadomy, że nieszczelne połączenie szyby z karoserią może skutkować zalaniem ważnych układów elektronicznych odpowiadających np. za bezpieczeństwo jazdy. W niektórych markach samochodów źle dobrana szyba zaburza działanie montowanych na niej czujników, przez co droga hamowania wydłuża się nawet o 70 %. Warto pamiętać o tym, że naprawa tych elementów to koszt nawet sześciokrotnie większy niż usługa wymiany szyby w profesjonalnym warsztacie.” – przestrzega Jarosław Kuciński.

Zobacz też: Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Źródło: NordGlass

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA