reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Pożar samochodu a odszkodowanie

Pożar samochodu a odszkodowanie

Specjaliści z Floty Auto Biznes poprosili przedstawiciela kancelarii prawnej o analizę warunków uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku pożaru tego samochodu. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Najważniejszą kwestią jest tutaj ustalenie przyczyny pożaru. W zależności od tego odpowiedzialność za szkodę poniosą różnego rodzaju podmioty. Pożar może być bowiem wynikiem działania osoby trzeciej - w takim przypadku winą zostanie obarczony sprawca. Musi on jednak zostać zidentyfikowany. Jeśli to niemożliwe albo gdy pożar był wynikiem wyłącznie czynników zewnętrznych np. uderzenie pioruna, odpowiedzialność ponosi wyłącznie ubezpieczyciel samochodu (wypłata z auto casco).

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Powszechnie w ogólnych warunkach ubezpieczeń auto casco odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest wyłączona w przypadkach, gdy szkoda wynikała z przyczyny leżącej w wykonaniu lub naprawie pojazdu lub też jeżeli jej przyczyną była awaria samochodu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, jeśli szkoda powstała w wyniku nieodpowiedniego eksploatowania auta i jego niewłaściwego utrzymania. Dlatego, gdyby pojazd naszej firmy „stanąłby w płomieniach” właśnie w takich okolicznościach, odpowiedzialność ubezpieczyciela może być wyłączona i ciężar szkody będziemy musieli ponieść sami, względnie obciążymy na stosownych zasadach użytkownika samochodu. Warto jednak zauważyć, że ciężar udowodnienia jaka była przyczyna pożaru obciąża w zasadzie ubezpieczyciela.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Volkswagen Polo pożar, palące się auto Fot. Fotolia
Volkswagen Polo pożar, palące się auto Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama