| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

Towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji zdarzeń drogowych. Chcąc wikłać się w spór, warto posiadać stosowną wiedzę. Dlatego poprosiliśmy przedstawiciela kancelarii R. Olszewski i J. Tokarski i Wspólnicy, by przeanalizował warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w razie zajścia wybranych wypadków losowych. Poniżej radzimy, co należy zrobić w przypadku zderzenia ze zwierzęciem.

Jeśli dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem, niezwykle istotną sprawę stanowi czy do sytuacji doszło z udziałem zwierzęcia domowego czy dzikiego. W pierwszym przypadku odpowiedzialnym za szkodę na podstawie art. 431 k.c. jest właściciel zwierzęcia. Aby jednak móc dochodzić odszkodowania trzeba uzyskać informacje co do jego personaliów, co niejednokrotnie może nastręczać niemało trudności. Gdy w zdarzeniu drogowym uczestniczyło dzikie zwierzę, identyfikacja „odpowiedzialnego” prawdopodobnie przysporzy jeszcze więcej komplikacji. Może nim być bowiem zarządca drogi, albo też podmiot zobowiązany do opieki nad zwierzęciem, które było przyczyną szkody, np. odpowiednie koło łowieckie lub Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. 

Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Należy przy tym mieć na uwadze, że odpowiedzialność tych podmiotów nie jest bezwzględna i uzyskanie odszkodowania zależy w dużej mierze od okoliczności sprawy. W przypadku zderzenia ze zwierzęciem szkoda może być zlikwidowana z ubezpieczenia auto casco, przy czym ubezpieczyciel w większości przypadków nie będzie miał podstaw do kwestionowania odpowiedzialności z tytułu poniesionej szkody.

Zobacz też: Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie
Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »