| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Obowiązki uczestników wypadku będą zależały od tego, czy są w nim zabici lub ranni. W takiej sytuacji należy wezwać Policję i oczekiwać na miejscu. Stłuczka bez ofiar może się obyć bez interwencji Policji.

Obowiązki uczestników zdarzenia w ruchu drogowym będą mieli określone obowiązki. Nie zawsze jednak będzie trzeba wzywać Policję i pozostawać na miejscu do jej przyjazdu.

Zobacz serwis: Stłuczki i wypadki

Co do zasady rozgraniczenie to będzie zależne od tego, czy w wypadku są zabici i ranni. Jeżeli tak, to obowiązkiem uczestników wypadku będzie udzielenie niezbędnej pomocy ofiarom; wezwanie zespołu ratownictwa medycznego i Policji. Poza tym bezwzględnym obowiązkiem będzie pozostanie na miejscu wypadku. Co oczywiste zabronione jest również podejmowanie czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.

Warto pamiętać o tych obowiązkach, jako że samowolne oddalenie się z miejsca zdarzenia może być potraktowane, jako oddalenie się z miejsca wypadku, co może powodować odpowiedzialność karną.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Niekiedy jednak sytuacja będzie wymagała oddalenia się z miejsca zdarzenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy wymagać tego będzie powiadomienie pogotowania ratunkowego oraz Policji. Czy w takiej sytuacji może grozić nam odpowiedzialność karna?

Nie. Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego „o ucieczce z miejsca zdarzenia można mówić wtedy, gdy jej celem jest uniknięcie odpowiedzialności. Pojęcie to należy rozumieć jako samowolne oddalenie się sprawcy z miejsca zdarzenia drogowego w celu uniknięcia odpowiedzialności, uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia okoliczności zdarzenia oraz ewentualnie osoby sprawcy. Celem takiego zachowania musi być uniknięcie odpowiedzialności.” (orzeczenie SN o sygn. I Ca 45/2009).

Ze zbiegnięciem z miejsca wypadku mamy do czynienia tylko wtedy, gdy celem jest uniknięcie odpowiedzialności. Co do zasady mimo, że uczestnicy wypadku mają obowiązek pozostania na miejscu zdarzenia, w sytuacjach wyjątkowych mogą się więc oddalić czasowo.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »