| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jak zachować spokój po kolizji?

Jak zachować spokój po kolizji?

Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

Przede wszystkim należy starać się opanować swoje negatywne i do tego silne emocje, które na pewno pojawią się po stłuczce. Stres to uczucie, które pierwotnie miało mobilizować człowieka do sprawnej oceny sytuacji i natychmiastowego działania, którego celem jest uratowanie życia. W dzisiejszych czasach, gdy nie musimy już polować na zwierzynę ani uciekać przed zagrożeniem, stres jest uczuciem negatywnym. Jeśli jest zbyt silny, wręcz odwrotnie do swojego pierwotnego przeznaczenia, potrafi sparaliżować i zdezorientować , efektem czego będzie chaotyczne zachowanie na miejscu zdarzenia. Musimy być świadomi jego istnienia i tego, czego możemy oczekiwać od własnego organizmu. Silne emocje można opanować, jeśli znamy ich wpływ na nasze zachowanie i potrafimy je zidentyfikować. Jeśli czujemy, że stres jest zbyt silny i i paraliżuje nasze zachowanie i nie jesteśmy w stanie działać racjonalnie, szybkim sposobem na opanowanie jest wzięcie trzech, bardzo głębokich i długich oddechów, a następnie policzenie do dziesięciu. W tym czasie nasze ciało powinno się uspokoić, a emocje spłycić.

Zobacz także: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Gdy już uda nam się uspokoić, postarajmy się kontrolować sytuację. To również zapewni nam psychiczny komfort. Zapytajmy wszystkie osoby biorące udział w kolizji, czy czują się dobrze, czy nie są ranne. Nie próbujmy od razu ustalać sprawcy, jeśli nie jest to oczywiste. Jeśli dobrze wiemy, że to z naszej winy doszło do stłuczki, najlepiej od razu się przyznać i przeprosić, aby nie narażać się na dodatkowy stres spowodowany zdenerwowaniem innego kierowcy, który może na nas krzyczeć i również zachowywać się irracjonalnie pod wpływem silnych emocji. Starajmy się kontrolować sytuację na tyle, na ile pozwalają nam okoliczności i własne samopoczucie.

Nigdy nie należy oddalać się z miejsca zdarzenia, a tym bardziej uciekać. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, różne pomysły mogą nam przychodzić do głowy. Pamiętajmy, aby nie pozwolić emocjom opanować rozumu. Powinniśmy zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do kolizji w taki sposób, aby nie tamować ruchu innych samochodów i w razie konieczności czekać na odpowiednie służby ratunkowe lub Policję. Jeśli ich nie wzywaliśmy, musimy być na tyle opanowani, aby być w stanie dopełnić wszystkich formalności, czyli napisać oświadczenie i wezwać pomoc drogową, o ile nasz samochód jest unieruchomiony.

Zobacz także: Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Jeśli jeździmy samochodem, stłuczka może przydarzyć się właściwie w każdej chwili. Nie musi wynikać z naszej winy, może być nieuniknionym następstwem cudzego błędu. Jeśli kolizja zdarza nam się pierwszy raz w życiu, możemy być zaszokowani czy zaskoczeni, a spokój jest ostatnią rzeczą, o której chcemy myśleć. Jeśli jednak go zachowamy, będziemy w stanie pomóc poszkodowanym osobom, zareagować prawidłowo i dopełnić wszystkich, niezbędnych formalności. Prawdopodobnie łatwiej jest powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli nauczymy się panować nad sobą, stresująca sytuacja będzie dla nas łatwiejsza do przejścia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »