reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

W sytuacji kolizji drogowej za wynikłe szkody odpowiedzialność ponosi sprawca wypadku, pokrywając je ze swojego ubezpieczenia OC. Co jednak w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna pozostaje nieznana?

Wbrew powszechnemu przekonaniu dochodzenie roszczeń w przypadku strat spowodowanych przez kolizję ze sprawcą, który zbiegł z miejsca wypadku, nie jest niemożliwe. O ile większość kierowców wie, jakie dane należy uzyskać od sprawcy kolizji, o tyle świadomość tego co zrobić w sytuacji, gdy sprawca uciekł z miejsca wypadku, jest już mniej powszechna.

Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Tymczasem przepisy dotyczące ubezpieczeń nie pozostawiają w takim przypadku kierowcy samemu sobie. Dochodzenie odszkodowania za kolizję jest możliwe zarówno w sytuacji, gdy znamy tożsamość sprawcy wypadku, jak również w sytuacji, gdy tej tożsamości ustalić się nie da.

Co do zasady odpowiedzialność za kolizję ponosi ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Znając tożsamość sprawcy możemy z roszczeniami wynikającymi z wypadku zwrócić się bezpośrednio do jego ubezpieczyciela.

Zobacz również: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Zgodnie z art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę. Takie odszkodowanie przysługuje w sytuacji, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Zobacz również: Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

Z ubezpieczenia OC będą zaspokajane roszczenia odszkodowawcze zarówno za uszkodzenie samochodu, jak również za uszkodzenie ciała.

Inaczej wyglądają jednak zasady odpowiedzialności, gdy sprawcą wypadku jest osoba nieznana z tożsamości. Takie sytuacje mają miejsce przeważnie w wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku.

Nieujęcie sprawy nie oznacza jednak, że poszkodowany nie będzie miał możliwości dochodzenia odszkodowania. Zgodnie z art. 98 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przy spełnieniu określonych przesłanek jego roszczenia zostaną pokryte ze środków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co do zasady Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody wyrządzone zarówno na osobie, jak również na mieniu. Jednak w sytuacji, gdy sprawa nie został poznany co do tożsamości odpowiedzialność za szkody na mieniu jest ograniczona.

UFG odpowiada za szkody na osobie, gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność posiadacza pojazdu, którego tożsamość nie została ustalona.

Zobacz również: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama