reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Obowiązki uczestnika kolizji

Obowiązki uczestnika kolizji

Niewielkie kolizje i poważne wypadki to, niestety, bardzo powszechny widok w naszym kraju. Jeżeli jesteś uczestnikiem takiego wydarzenia, pamiętaj, jakie masz obowiązki.

Stłuczkę na drodze można zakwalifikować albo jako kolizję albo jako wypadek. Nie są to pojęcia o tym samym znaczeniu. Kolizja to takie zdarzenie, w którym żaden z uczestników nie odniósł obrażeń, ale wystąpiły pewne straty materialne. Natomiast z wypadkiem mamy do czynienia wówczas, gdy co najmniej jeden z jego uczestników doznał obrażeń ciała.

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, gdy dojdzie do kolizji jest niezwłoczne usunięcie pojazdów z jezdni, chyba że mamy do czynienia z wypadkiem z ofiarami.

Jeżeli usunięcie pojazdu jest niemożliwe, należy oznakować miejsce zdarzenia, przede wszystkim włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Poza obszarem zabudowanym powinien znajdować się w odległości 30-50m od pojazdu, na drogach ekspresowych i autostradach – 100m.

Wezwanie policji jest konieczne, jeśli uczestniczymy w wypadku. W razie kolizji, nie mamy takiego obowiązku, chyba, że istnieje przypuszczenie, że doszło do przestępstwa (np. uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu) lub nie jesteśmy w stanie określić okoliczności zdarzenia, a w związku z tym, wskazać sprawcy.

Policja ukaże sprawcę mandatem karnym w wysokości do 500 zł, jeżeli dany czyn będzie się ku temu kwalifikował. Ponadto, możemy otrzymać punkty karne. Ukarany ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca wypadku.

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

Badanie alkomatem nie jest elementem obowiązkowym procedury powypadkowej. Policjant może zbadać naszą trzeźwość, jeśli:
• istnieją wątpliwości, co do trzeźwości któregoś z kierowców,
• uczestnik zgłasza uwagi, co do stanu trzeźwości innego uczestnika.

Badanie alkomatem jest obowiązkowe, tylko w sytuacji, gdy uczestniczymy w wypadku, w którym jest ranny lub zabity.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeżeli ustalenie okoliczności i sprawcy kolizji nie wzbudza wątpliwości i nie ma konieczności wzywania policji, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie. Dokonuje tego osoba poszkodowana w kolizji, a następnie udaje się z takim oświadczeniem do ubezpieczyciela. Podstawowe dane, jakie powinny znaleźć się we wniosku to: adres zamieszkania uczestników kolizji, numer dowodu osobistego i prawa jazdy sprawcy, numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w kolizji oraz opis zdarzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama