reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Straż miejska nie będzie mogła używać przenośnych fotoradarów

Straż miejska nie będzie mogła używać przenośnych fotoradarów

Straż miejska straci możliwość wystawiana mandatów na podstawie zdjęć z przenośnych fotoradarów. W sejmie gotowy jest projekt zmian, które mają ograniczyć obecne uprawnienia straży miejskiej.

Straż Miejska bez fotoradarów

Straż miejska straci możliwość wystawiana mandatów na podstawie zdjęć z przenośnych fotoradarów. W sejmie gotowy jest projekt zmian, które mają ograniczyć obecne uprawnienia straży miejskiej.Potyczki słowne i prawne pomiędzy Strażą Miejską a polskimi kierowcami trwają od chwili, gdy gminni funkcjonariusze zaczęli używać przenośnych fotoradarów. Powodem zwad najczęściej są zawyżone lub źle wykonane przez strażników pomiary prędkości. W rezultacie do sądów były kierowane sprawy, w których np. dany pojazd poruszał z prędkością większa niż ta jaką wg homologacji producenta pojazd mógł w ogóle osiągnąć. Innym problemem przed jakim zostają postawieni kierowcy to fakt używania fotoradarów w miejscach nieadekwatnych do zagrożenia (tuż przy wyjeździe z miejscowości itd.) bądź ukrywania ich w zaparkowanych przy drogach, nieoznakowanych pojazdach.

Zobacz też: Szare fotoradary - czy mogą robić zdjęcia?

Projekt zmian w przygotowaniu

Problemowi przyjrzała się w końcu Najwyższa Izba Kontroli a jej wnioski dobitnie wskazywały na zaniedbania bądź nadużycia ze strony Straży Miejskich czy Gminnych. Przenośne urządzenia służyły często jako dodatkowe źródło finansowania budżetu gminy, a nie poprawie bezpieczeństwa na drogach. W rezultacie do sejmu trafił  przygotowany przez posłów projekt zmian w przepisach, pozytywnie zaopiniowany także przez ministrów spraw wewnętrznych, infrastruktury i sprawiedliwości.

Fotoradary stacjonarne

Należy jednak pamiętać, że proponowane zmiany nie zakazują Strażom Miejskim i Gminnym używania fotoradarów stacjonarnych. Nadal więc nierozważna podróż przez nasz kraj może zakończyć się pamiątkowymi, niestety dość kosztownymi zdjęciami. Fotoradary są potrzebne, ale ważne aby odpowiednie służby jak chociażby NIK, kontrolowały ich umiejscowienie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama