reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok, a konkretnie 1 czerwca, przyniesie w tej kwestii dość zasadniczą zmianę. Nowe przepisy podpisał Prezydent.

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 r. oznacza 50, a nie 60 km/h

Do tej pory kwestia ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym była dość prosta. Jeżeli znaki drogowe nie wyznaczały innego limitu, pojazd mógł poruszać się z szybkością 50 km/h w godzinach 5:00 - 23:00. W porze nocnej (tj. między 23:00 a 5:00) dozwolona prędkość rosła do 60 km/h. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym postanowiła zrównać limit szybkości w dzień i w nocy. A jako że w marcu 2021 roku zyskała ona podpis Prezydenta, wejdzie w życie już 1 czerwca.

Ograniczenie prędkości w nocy: czy 10 km/h to dużo?

Nowy limit prędkości w terenie zabudowanym przez całą dobę wynosi 50 km/h. Czy 10 km/h mniej w nocy ma tak kolosalne znaczenie? Taka różnica może wydawać się niewielka. Na drodze może mieć jednak potężne znaczenie dla bezpieczeństwa.

"Rozbieżność między 50 a 60 km/h sprawia, że czas reakcji hamowania o 3 metry, a samą drogę zatrzymania wydłuża o dodatkowe 6 metrów. Dla porównania, przejście dla pieszych ma około 5 metrów długości. Według danych policji, to oznacza, że samochód jadący 60 km/h zatrzyma się dopiero za przejściem, a auto poruszające się o 10 km/h mniej mam możliwość zatrzymania jeszcze przed przejściem przez jezdnię." - powiedział Marek Dmytryk z firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Ograniczenie prędkości w nocy: po 1 czerwca łatwiej stracić prawko!

Redukcja dopuszczalnej prędkości o 10 km/h 1 czerwca 2021 roku ma też ogromne znaczenie dla kierowców. Powód? Prowadzący, który nieco zapomni się na drodze i będzie jechał więcej niż 50 km/h powyżej dozwolonej szybkości, będzie mógł łatwiej stracić prawo jazdy na trzy miesiące po godzinie 23:00. Czemu? Bo przestawienie się z limitu 60 km/h może wymagać trochę czasu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!
Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama