reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Jeśli nie jesteśmy pewni kto siedział w samochodzie w trakcie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to lepiej nie wskazywać kierowcy. Dlaczego?

Liczba fotoradarów na polskich drogach rośnie tak intensywnie, że jazda z nieprzepisowymi prędkościami może bardzo szybko pozbawić nas prawa jazdy. Rekordzista, fotoradar umieszczony w w miejscowości Rudzienko (woj. mazow.) wykonuje nawet 375 zdjęć na dobę. Zakładając, że najniższy mandat za prędkość wynosi 100 zł oznacza to, że jeden fotoradar inkasuję kwotę nawet 37 500 zł! I to w ciągu jednej doby!

Zobacz też: Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

Brak zdjęcia z fotoradaru

Problem pojawia się wraz z chwilą, gdy otrzymamy wiadomość o popełnieniu wykroczenia. Obecnie ani ITD ani straż miejska nie dołączają zdjęcia z zarejestrowanym „przewinieniem”, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni kto prowadził pojazd, lepiej nie przyznawać się do winy.

Przyznanie się do winy - sprawa w sądzie

Jeśli okaże się, że potwierdziliśmy fakt kierowania pojazdem przez daną osobę (nie widząc fotografii), a służby ITD lub straży miejskiej rozpoznają kogoś innego, to grozi nam postępowanie sądowe. Dlaczego? Bo złożyliśmy fałszywe zeznanie. Z tego powodu najbezpieczniejsza (choć kontrowersyjna) metoda to nie wskazanie sprawcy i zapłata trochę wyższego mandatu. Trzeba jednak przyznać, że o ile pozbędziemy się kłopotu, to takie zachowanie ma także negatywne konsekwencje.

Zobacz też: Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Państwo zarabia na fotoradarach

Zapis umożliwiający niewskazanie sprawcy wykroczenia jest autentycznym dowodem na to, że rząd chce zarabiać na przewinieniach kierowców. W mojej ocenie zapis ten powinien zniknąć z formularza, bowiem nie wnosi nic dobrego. Skoro popełniono wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar to należy dostarczyć właścicielowi auta zdjęcie i mandat.

Zobacz też: Fotoradary - jak uniknąć punktów karnych?

Jeśli kierowca nie chce wskazać sprawcy to wtedy należy rozpocząć dochodzenie zmierzające do jego ustalenia. Od tego są służby stojące na straży prawa. Jeśli natomiast zdjęcie jest niewyraźne to nie może stanowić dowodu popełnienia wykroczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli nie jesteś pewny kto prowadzi auto w chwili popełnienia wykroczenia, nie podawaj jego danych. Twój błąd może zakończyć się sprawą w sądzie.  Fot. Fotolia
Jeśli nie jesteś pewny kto prowadzi auto w chwili popełnienia wykroczenia, nie podawaj jego danych. Twój błąd może zakończyć się sprawą w sądzie. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama