reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Odcinkowy pomiar prędkości - telefon cię ostrzeże

Odcinkowy pomiar prędkości - telefon cię ostrzeże

Odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony w Polsce w połowie roku. Wielu kierowców obawia się, że nie będzie potrafiło rozpoznać odcinka drogi ujętego taką kontrolą radarową. Pomocny okaże się smartfon, który ostrzeże o zbliżającym się odcinku drogi z kontrolą średniej prędkości.

29 odcinków, bramki z kamerami

W sumie na polskich drogach będzie 29 odcinków, na których będzie kontrolowana średnia prędkość z jaką poruszają się samochody. W terenie zabudowanym długość takich odcinków to 10 km, natomiast poza terenem zabudowanym aż 20 km. System ma wyeliminować zjawisko, w którym kierowcy po minięciu fotoradaru z powrotem przyspieszają przekraczając dozwoloną prędkość.

Na początku odcinka, w którym skontrolowana zostanie średnia prędkość z jaką się poruszamy ustawione zostaną bramownice z kamerami. Średnia prędkość z jaką poruszał się konkretny pojazd zostanie wyliczona na podstawie czasu przejazdu przez badany odcinek. Takie systemy są stosowane od wielu lat m.in. w Skandynawii.

Zobacz też: Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Telefon ostrzeże i wyliczy średnią

Jeśli chcemy mieć pewność, że nie otrzymamy mandatu przejeżdżając przez taki odcinek, możemy pobrać Yanosik'a. Jest to darmowa aplikacja, którą można zainstalować na swoim telefonie. Dostępna jest dla posiadaczy smartfonów wyposażonych w jeden z trzech najpopularniejszych systemów: Android, Windows Phone oraz iOS. Pełni ona role legalnego antyradaru – jej użytkownicy otrzymują powiadomienia o: kontrolach prędkości, pojazdach nieoznakowanych poruszajacych się w promieniu 2,5 kilometra, kontrolach ITD, wypadkach, fotoradarach, a także – odcinkowym pomiarze prędkości.

W momencie zbliżania się do strefy objętej pomiarem użytkownik otrzymuje powiadomienie o dzielącej go od niej odległości i ograniczeniu prędkości. W czasie pokonywania danego odcinka na ekranie telefonu wyświetla się średnia prędkość z jaką przejechał dotychczasowy fragment drogi, jeśli będzie ona przekraczała dozwoloną wyświetli się na czerwono. Dzięki temu można ją kontrolować niwelując ryzyko otrzymania ewentualnego mandatu.
Otrzyma również powiadomienie o końcu strefy pomiaru.

Źródło: Creandi.pl

Zobacz też: Czy można legalnie używać antyradaru?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama