reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Z jaką prędkością maksymalną może jeździć w Polsce samochód ciężarowy bądź autobus?

Z jaką prędkością maksymalną może jeździć w Polsce samochód ciężarowy bądź autobus?

Duża prędkość ciężarówki w połączeniu z potężną masą pojazdu, stanowi wysokie niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Czy samochody tego typu mogą rozwinąć dowolną prędkości na drodze?

Na pewno nie raz spotkaliście się na drodze z sytuacją, że samochody ciężarowe bądź wycieczkowe autokary poruszają się ze znacznie większymi prędkościami niż 90km/h. Co więcej widok ciężarówki wyprzedzającej samochody osobowe również nie jest obcy polskim kierowcom.

Tego typu zdarzenia wywołują natychmiastową lawinę pytań, które mają na celu wyjaśnić jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdów ciężarowych oraz czy są jakieś odgórnie narzucone im limity.

Według obowiązujących od 1 stycznia 2008 roku przepisów o ruchu drogowym (Dz.U.03.149.1451), autobus, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i ciągnik samochodowy, dla którego określono dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów powyżej 3,5 t, powinny być wyposażone w homologowany ogranicznik prędkości montowany przez producenta lub jednostkę przez niego upoważnioną, ograniczający maksymalną prędkość autobusu do 100 km/h, a samochodu ciężarowego i ciągnika samochodowego do 90 km/h. Na więcej polskie prawo nie pozwala.

Zobacz też: Jak fotoradary mierzą prędkość?

Oczywiście z obowiązku posiadania ogranicznika prędkości zwolnione są określone typy pojazdów (np. zabytkowe, używane m.in. przez Policję, Straż Graniczną czy Biuro Ochrony Rządu czy wykorzystywane wyłącznie do wykonywania robót drogowych). Poza tym ogranicznik prędkości ze zrozumiałych przyczyn nie musi posiadać autobus czy pojazd ciężarowy, który ze względów konstrukcyjnych, nie jest w stanie osiągnąć wyżej wymienionych prędkości granicznych.

Czemu zatem spotkać można ciężarówki przekraczające prędkość nawet 100km/h? Po prostu część kierowców potrafi dezaktywować wspomniany limiter prędkości bądź stosują bardziej „wyszukane metody. Służby Inspekcji Transportu Drogowego czy chociażby Policja są w stanie w większości przypadków skontrolować tachograf danego pojazdu i wyciągnąć karne konsekwencje.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyprzedzanie samochodów osobowych przez pojazdy ciężarowe to częsty widok na polskich drogach. Nawet montowane w nich ograniczniki prędkości nie zawsze pomagają.
Wyprzedzanie samochodów osobowych przez pojazdy ciężarowe to częsty widok na polskich drogach. Nawet montowane w nich ograniczniki prędkości nie zawsze pomagają.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama