reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych stało się sposobem na oszukanie fotoradarów. Czy tzw. metoda na liścia rzeczywiście pozwala uniknąć mandatu?

Dla jednych jest nowością. Dla drugich - sposób stary jak świat. Zarówno jedni jak i drudzy przekonani, że metoda ukrywania tablic rejestracyjnych pozwala na uniknięcie mandatu. Szeroko opisywana w internecie metoda na liścia polega na przyklejeniu do tablicy rejestracyjnej liścia, który zasłania częściowo tablicę rejestracyjną. Zakryta tablica rejestracyjna uniemożliwia zidentyfikowanie pojazdu, a co za tym idzie, nie można wystawić mandatu za popełnione wykroczenie drogowe.

Z pozoru zakrycie tablicy rejestracyjnej pozwoli uniknąć kary, jednak warto wiedzieć, że identyfikacja pojazdu odbywa się nie tylko poprzez tablice rejestracyjne. Aby metoda była skuteczna należałoby również zakryć naklejkę identyfikacyjną, która przyklejona jest na przedniej szybie każdego samochodu.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

O ile zakryta tablica rejestracyjne może ustrzec kierowcę przed mandatem, o tyle samo jej zakrycie jest niezgodne z prawem. Za jazdę samochodem z zakrytą tablicą rejestracyjną można zostać ukaranym mandatem w wysokości 50 lub 100 zł. Jeżeli policjant stwierdzi, że zrobiliśmy to celowo na pewno skorzysta z możliwości wypisania mandatu na kwotę 100 zł a nie 50 zł, jak np. przy tablicach zabrudzonych.

Zakrycie tablicy rejestracyjnej liściem lub innym przedmiotem jest wykroczeniem. Z pewnością funkcjonariusze policji są wyczuleni na zaradnych kierowców. Metoda na liścia jest im doskonale znana.

Należy pamiętać, że za brudne tablice rejestracyjne również otrzymamy mandat, bez względu na to czy zabrudzenie tablic było celowym działaniem kierowcy.

Zobacz serwis: Auto i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama